Zapisane na później

Pobieranie listy

Oni oddali życie

W czasie II wojny światowej strzegąc sprawy Bożej, służąc bliźnim, stali się ofiarami nienawiści. Oto nasi kapłani męczennicy.

Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

|

GOSC.PL

dodane 29.04.2020 12:30
0

21. Ksiądz Adam Sekuła, wikariusz parafii Dobra k. Limanowej, były wikariusz parafii Radomyśl Wielki. Kapelan podziemnego Związku Walki Zbrojnej ZWZ w Radomyślu. Władze kościelne zabroniły mu tej działalności i przeniosły do Dobrej. Po zatrzymaniu któregoś z członków ZWZ w Radomyślu wydany Niemcom. Aresztowany przez Niemców 27.02.1941 (miesiąc wcześniej aresztowany został jego proboszcz) i osadzony w więzieniu w Nowym Sączu. Tam, za odmowę wydania Żydów, którym wystawił dziesiątki świadectw chrztu bity i torturowany przez niemieckie Gestapo. Zginął podczas przesłuchań w więzieniu.

22. Bł. Ksiądz Roman Sitko, rektor Seminarium Duchownego w Tarnowie. Aresztowany przez Niemców 22.05.1941 w Tarnowie. Przez rok więziony w miejscowym więzieniu. 20.08.1942 przetransportowany do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, gdzie został zamordowany.

23. Ksiądz Józef Stabrawa, proboszcz w Mszanie Dolnej, wcześniej wikariusz w tarnowskiej katedrze, Wojniczu, Woli Rzędzińskiej. Związany z ruchem oporu. Zorganizował i kierował punktem przerzutowym uchodźców i kurierów na Słowację. Odmawiał współpracy z władzami okupacyjnymi i w kazaniach apelował o zachowanie polskości. Od 15 czerwca 1941 roku był traktowany jako zakładnik. Aresztowany 15 września tegoż roku przewieziony do więzienia w Nowym Sączu, potem do Tarnowa. W 1941 roku został więźniem Auschwitz-Birkenau, w czerwcu 1942 roku przeniesiono go do KL Dachau. Zmarł 17 sierpnia 1942 roku.

24. Ksiądz Franciszek Staszałek, proboszcz parafii Tęgoborze, wcześniej proboszcz w Rożnowie. Aresztowany przez Niemców w lutym 1942, za „nielegalne” posiadanie radia i gazetek polskiego podziemia niepodległościowego. Przetrzymywany w więzieniu w Nowym Sączu. Torturowany. Przewieziony do więzienia w Tarnowie a stamtąd 28.03.1942 do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, gdzie zginął.

25. Ksiądz Stanisław Syper, proboszcz parafii Bystrzyca, były wikariusz parafii Grybów, Żegocina. W 1939 powołany do Wojska Polskiego jako kapelan. W 1939 roku wzięty do niewoli przez Niemców. Internowany w obozach jenieckich, m.in. oflagu IX A/Z Rotenburg. Stamtąd w 1940 roku przesłany do obozu koncentracyjnego KL Buchenwald, a następnie 06‑07.07.1942 do obozu koncentracyjnego KL Dachau, gdzie zginął.

26. Ksiądz Paweł Szczygieł, były proboszcz parafii Jakubkowice (Łososina Dolna), były wikariusz w Bielczy i Borzęcinie oraz Szczepanowie. Aresztowany przez Niemców 14.04.1942 w domu rodzinnym z donosu volksdeutscha, prawdopodobie pragnącego zawłaszczyć gospodarstwo, i oskarżony m.in. o przemycanie żywności do getta w Nowym Sączu. Przetrzymywany w więzieniach w Nowym Sączu i Tarnowie. Następnie przetransportowany do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, gdzie zginął.

27. Ksiądz Roman Ulatowski, wikariusz parafii Dąbrowa Tarnowska. Wziął udział jako kapelan w wojnie obronnej 1939 roku. Później prawdopodobnie współpracował z polskim podziemiem niepodległościowym. W czerwcu 1943 roku odwiedzał swą matkę w Tuchowie. Tam naszli go Niemcy, poszukujący jego brata, członka niepodległościowej Armii Krajowej AK. Został aresztowany. Gdy matka się za nim ujęła, zastrzelili ją na miejscu i poranili kapłana. Wrzucili na samochód, zawieźli do Uniszowej i tam, nad rzeczką zamordowali. Brat został przez Niemców zamordowany rok później.

28. Ksiądz Stanisław Wilk, wikariusz parafii Pilzno. Po święceniach kapłańskich w 1942 roku wykładowca tajnej szkoły „Kuźnica” w Pilźnie oraz kapelan III Zgrupowania niepodległościowej Armii Krajowej AK „Pocisk” i oddziału partyzanckiego „Dzwon” w Pilźnie. Zginął podczas ataku oddziału „Dzwon” na tartak w Czarnej.

29. Ksiądz Wojciech Zięba, proboszcz parafii Gorzejowa. W 1939 powołany do Wojska Polskiego jako kapelan oddziału 19. Dywizji Piechoty stacjonującego w Nowej Wilejce. Wzięty do niewoli przez Niemców we wrześniu 1939 roku podczas próby przekroczenia granicy słowackiej. Internowany w obozach jenieckich, m.in. oflagu IX A/Z Rotenburg. Stamtąd 18.04.1940 przewieziony do obozu koncentracyjnego KL Buchenwald, a następnie 06‑07.07.1942 do obozu koncentracyjnego KL Dachau, gdzie zginął.

3 / 3
oceń artykuł Pobieranie..