15 maja w tarnowskim seminarium odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa poświęcona misji rodziny we współczesnym świecie.
- Skuteczność ewangelizacji wzmacnia, może nawet warunkuje, a może nawet gwarantuje modlitwa, praktyki religijne, obfite korzystanie z łask sakramentów wszystkich członków rodziny, wspólnotowe przeżywanie tych sakramentów, wspólnotowe przeżywanie modlitwy. To są narzędzia ewangelizujące rodziny - stwierdził dr Jacek Pulikowski, zauważając, że członkowie rodziny oddziałują na siebie nawzajem, a ewangelizowanie świata na zewnątrz dokonuje się już niejako automatycznie przez pociągający przykład wiary i miłości.
O współpracy duchownych i świeckich w duszpasterstwie małżeństw i rodzin mówił z kolei ks. Andrzej Jasnos z KUL-u. Apelował o utworzenie specjalistycznego duszpasterstwa dla rodzin z osobami z niepełnosprawnością, dzieląc się swoim bogatym doświadczeniem zdobytym we wspólnocie "Wiara i Światło" oraz przekonując, że rodziny te potrzebują większego wsparcia. - To luka do wypełnienia - wskazywał.
O roli przebaczenia w rodzinie mówiła dr Renata Smoleń z Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie. Ks. dr Piotr Cebula zwrócił z kolei uwagę na analogie w kapłaństwie i małżeństwie. Podkreślono także rolę służebną w rodzinie i dla rodzin. Na pytanie, czy boimy się służby, odpowiadał ks. dr hab. Marek Kluz. O służbie życiu mówiła dr Bogumiła Olejnik, a o służeniu rodzinie polonijnej ks. dr hab. Józef Młyński.