Rok Wiary w diecezji

Ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 23.11.2013 06:00

Przypominamy najważniejsze wydarzenia diecezjalne Roku Wiary.

Tarnów, rozpoczęcie Roku Wiary Tarnów, rozpoczęcie Roku Wiary
Joanna Sadowska /GN

W niedzielę 24 listopada bp Andrzej Jeż zakończy Rok Wiary w tarnowskiej katedrze podczas nieszporów eucharystycznych. Mijający rok obfitował w wiele wydarzeń duszpasterskich o charakterze diecezjalnym i parafialnym, które podkreślały tematykę Roku Wiary. Otwarcie tego czasu miało miejsce w tarnowskiej katedrze 11 października 2012 roku. Nieszporom eucharystycznym przewodniczył bp Andrzej Jeż. W tym czasie takie nieszpory pod przewodnictwem księży proboszczów odbyły się we wszystkich parafiach diecezji.

W październiku odbyły się w Mielcu Marsz dla Życia i Rodziny oraz w Limanowej diecezjalna pielgrzymka misyjnych róż różańcowych. We wszystkich parafiach był obchodzony kolejny Dzień Papieski. W listopadzie wydarzeniem Roku Wiary było sympozjum katechetyczne w Wyższym Seminarium Duchownym, zaś w grudniu diecezjalne dni skupienia dla katechetów świeckich, pielgrzymka młodzieży na spotkanie Taize w Rzymie.

W styczniu podsumowano w Bochni tegoroczną akcję kolędników misyjnych, odbył się też diecezjalny dzień skupienia dla lektorów starszych i młodzieży męskiej w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. W przerwie międzysemestralnej kapłani z całej diecezji uczestniczyli w kursie duszpasterskim. Wydarzeniem Roku Wiary w lutym był Dzień Życia Konsekrowanego obchodzony w tarnowskiej katedrze z udziałem kilkuset kapłanów i sióstr zakonnych z całej diecezji. Dzień ten był również celebrowany w trzech wspólnotach klauzurowych w Tarnowie, Starym Sączu i Kończyskach k. Zakliczyna. W szpitalach, placówkach Caritas i wszystkich parafiach obchodzony był Światowy Dzień Chorego.

Głównymi wydarzeniami marca były warsztaty dla katechetów oraz obchody Światowego Dnia Młodzieży w Niedzielę Palmową. Do Tarnowa zjechało wówczas kilka tysięcy młodych z całej diecezji. W kwietniu odbyła się diecezjalne spotkanie Caritas w sanktuarium Matki Bożej w Okulicach. W tym samym sanktuarium miała też miejsce diecezjalna pielgrzymka Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, podczas której wybrano nowy zarząd diecezjalny. Wydarzeniem diecezjalnym było ogłoszenie kolejnej bazyliki mniejszej. Tytuł ten otrzymał kościół św. Katarzyny w Grybowie. Mszy św. przewodniczył abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce.

W maju dziewczęta należące do DSM pielgrzymowały do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czermnej. Czerwiec był czasem pielgrzymki młodych na Lednicę, podczas spotkania był prezentowany św. Stanisław ze Szczepanowa. Na Lednicę udała się grupa parafian z rodzinnej miejscowości patrona Polski z jego relikwiami. Na placu uroczystości rozdano wówczas 80 tys. obrazków św. Stanisława z modlitwą za ojców. W czerwcu odbyły się diecezjalna pielgrzymka bierzmowanych do Starego Sącza, zjazd Szkolnych Kół Caritas w Okulicach, VII Diecezjalne Forum Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich w Tarnowie, Diecezjalne Święto Rodziny w Starym Sączu, rozesłanie oaz Ruchu Światło - Życie.

Najważniejszymi wydarzeniami miesięcy wakacyjnych były X Marsz Trzeźwości ze Skrzyszowa do kościoła bł. Karoliny w Tarnowie, 32 Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę oraz kongregacje katechetyczne dla kapłanów, sióstr zakonnych i świeckich.

Najważniejszym wydarzeniem Roku Wiary w diecezji tarnowskiej zostało uznane rozpoczęcie peregrynacji obrazu Pana Jezusa Miłosiernego i relikwii św. Faustyny oraz bł. Jana Pawła II, które miało miejsce w Starym Sączu 14 września 2013 roku. Obraz i relikwie nawiedzają obecnie kolejne parafie w diecezji. Peregrynacja potrwa do 2015 roku i zakończy się w czerwcu, w kościele bł. Karoliny w Tarnowie. Wydarzeniem września była diecezjalna pielgrzymka trzeźwości do Szczepanowa.

W ostatnim miesiącu Roku Wiary odbyły się w Porąbce Uszewskiej XII Diecezjalna Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców, a w Bochni Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny, podczas którego poświęcono pomnik Dziecka Utraconego. Na mapie sanktuariów diecezjalnych znalazła się Dobra, gdzie czczony jest obraz Matki Bożej Szkaplerznej.