Cierpienie wyzwala miłość

Grzegorz Brożek

publikacja 11.02.2014 09:49

Diecezjalne uroczystości odbędą się w hospicjum Caritas w Dąbrowie Tarnowskiej, a będzie im przewodniczył bp Andrzej Jeż. W jedynym w diecezji sanktuarium MB z Lourdes w Porąbce Uszewskiej celebransem wspólnotowej modlitwy będzie bp Wiesław Lechowicz.

Cierpienie wyzwala miłość Uczestnicy konferencji. Grzegorz Brożek /GN

10 lutego, dzień przed obchodami Dnia Chorego w Dąbrowie Tarnowskiej odbyła się diecezjalna konferencja naukowo-duszpasterska „Cierpienie jest po to, ażeby wyzwalać miłość”. Wzięło w niej udział około stu dyrektorów szpitali, domów pomocy społecznej, kapelanów. Konferencję zorganizowano z okazji 30. rocznicy powstania listu apostolskiego o chrześcijańskim sensie cierpienia Salvifici doloris Jana Pawła II. - Wszystkim nam leży na sercu troska o dobro ludzi chorych i cierpiących, dlatego serdecznie zapraszam do udziału w tej konferencji - pisał w liście zapraszającym bp Andrzej Jeż.

Gościem konferencji był bp Stanisław Salaterski, który otworzył spotkanie i odczytał specjalny list do jego uczestników od abp Zygmunta Zimowskiego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia. - Cierpienie jest wartością, której zrozumienie jest trudne. Cierpienie nie jest karą za grzechy, nie jest też doraźnym wymiarem sprawiedliwości. Możemy je pojąć i spokojnie przyjąć przez pryzmat miłości, takiej, jaką pokazał nam Jezusa i jakiej nas uczył. Cierpienie przywołuje miłość Boga, otwiera człowieka na pomoc Bożą przez modlitwę, sakramenty - przypomniał bp S. Salaterski.

W cyklu wystąpień ks. dr hab. Marek Kluz analizował cierpienie w świetle listu apostolskiego Salvifici Dolores. - Cierpienie jest nieszczęściem, jeśli traktujemy go jak nieszczęście - mówił prelegent. Zwrócił uwagę, że medycyna potrzebuje miłości, serca, bo bez niego nie jest posłannictwem służbą drugiemu człowiekowi, ale tylko rzemiosłem, czy nawet sztuką. - Doświadczenie cierpienia jest wielkim sprawdzianem duchowej i moralnej wielkości cierpienia - dodał.

W czasie sympozjum ks. dr Jerzy Smoleń mówił o psychologiczno pastoralnym wymiarze cierpienia, ks. dr Jan Główczyk z Rzymu o lekcji cierpienia i umierania Jan Pawła II. Urszulka Mróz, dyrektor Hospicjum Caritas w Dąbrowie Tarnowskiej przybliżyła służbę, jaką pełni ta placówka. Dr Zbigniew Martyka podjął zagadnienie współdziałania personelu medycznego i kapelanów szpitali w trosce o zbawienie ludzi chorych.

Konferencję prowadził ks. dr Jan Bartoszek, z-ca dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego tarnowskiej kurii.