Między zimą a wiosną

Ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 05.03.2014 10:46

Rozpoczął się czas postu, modlitwy i jałmużny.

Posypanie popiołem Posypanie popiołem
Grzegorz Brożek /GN

W naszym kalendarzu Wielki Post zawsze zaczyna się w okresie zimy a kończy na wiosnę. Rytm wydarzeń liturgicznych wpisuje się niejako w cykl przyrody. Ziemia potrzebuje światła i ciepła słońca, aby powrócić ze stanu uśpienia i zamrożenia ku nowej wiośnie. Człowiek zaś potrzebuje światła Bożej mądrości i ciepła Jego zbawczego działania, aby móc wydobyć się ze stanu zamrożenia grzechem i przejść ku nowej duchowej wiośnie – mówi bp Andrzej Jeż.

Symbolem Wielkiego Postu jest popiół sypany dziś na głowy uczestników liturgii. – Poseł Sulejmana Wspaniałego donosił z podróży po Europie, że w karnawale chrześcijan ogarnia jakieś szaleństwo, które księża muszą wypędzać sypiąc popiół na głowy. Dziś wielu żyje, jakby karnawał nie miał końca. Są to jednak ludzie bez nadziei, którzy uważają, że życie kończy się wraz ze śmiercią. Dla nas, wierzących, najważniejszą perspektywą życia jest wieczność z Bogiem. Naszemu nawróceniu służą wielkopostne praktyki pokutne: modlitwa, post i jałmużna. W niebie przyjmują tylko taki „pieniądz”, który na ziemi został podarowany innym jako dobro – mówi ks. Józef Pajor.

Bp Jeż zachęca, by Środa Popielcowa była dniem postu, modlitwy i solidarności z prześladowanymi chrześcijanami i mieszkańcami Ukrainy. – Dzisiaj poprzez naszą modlitwę, post i dary duchowe łączymy się w szczególny sposób z mieszkańcami Republiki Środkowoafrykańskiej. Modlimy się o pokój i pojednanie oraz ustanie prześladowań chrześcijan na świecie. Wyznawcy Chrystusa są bowiem grupą religijną, która ciągle w najliczniejszych krajach świata doznaje różnych prześladowań za wiarę. To bardzo poważne pogwałcenie praw człowieka. W naszą modlitwę włączamy także intencję o pokój i braterskie pojednanie na Ukrainie – zachęca pasterz diecezji.

Księża zapraszają wiernych do udziału w nabożeństwach pasyjnych: Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach. – W naszej parafii od pierwszego piątku Wielkiego Postu nabożeństwo Drogi Krzyżowej będzie miało charakter misterium, które przygotowuje młodzież. Zapraszamy, zwłaszcza młodych, do udziału w tej „żywej” Drodze Krzyżowej – mówi ks. Paweł Stabach, proboszcz w parafii św. Józefa w Muszynie.

Przeczytaj także: