Aby uwierzyć

Ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 18.09.2014 10:08

Po wakacyjnej przerwie rusza kolejna i zarazem inna niż poprzednie edycja Radiowo-Internetowego Studium Biblijnego.

Plakat nowej edycji studium Plakat nowej edycji studium
Materiały wydawnictwa Biblos

Od pierwszej audycji Radiowo-Internetowego Studium Biblijnego minęło już pięć lat. – W tym czasie przeszliśmy cały cykl wykładowy dotyczący Biblii. Było więc o geografii Ziemi Świętej, lub szerzej ujmując o geografii biblijnej. Mówiliśmy o historii zbawienia. Poznawaliśmy tak zwaną introdukcję, czyli wprowadzenie ogólne do Pisma Świętego, jak i szczegółowe – do wszystkich ksiąg Starego i Nowego Testamentu. Był czas na przybliżenie teologii biblijnej, następnie zajmowaliśmy się najtrudniejszymi stronami Pisma Świętego. Wszystko to było opisywane przez samych tylko biblistów z naszego tarnowskiego środowiska naukowego. Bibliści mówili o Biblii – podkreśla ks. dr hab. Piotr Łabuda, inicjator Studium.Tematem wiodącym obecnej edycji Studium będzie Credo, czyli katolicki symbol wiary. Pierwszym tematem będzie refleksja na temat samej wiary, czym ona jest i co to znaczy wierzyć. – Dalsza wędrówka drogą wyznaczoną przez Credo będzie zatrzymywać się przy takich tematach, jak Bóg Ojciec, Jezus Chrystus, Duch Święty, Kościół, człowiek, Maryja. Chcemy rozważać fundamentalne prawdy zawarte w naszym wyznaniu wiary. Dlatego w ich tematykę wprowadzi nas najpierw ks. dr hab. Andrzej Michalik zajmujący się teologią fundamentalną. Później ks. dr Mirosław Łanoszka przybliży nam temat wiary w pierwszych księgach Starego Testamentu, czyli w Pięcioksięgu. Później ta sama problematyka będzie rozważana w świetle Psalmów i ksiąg prorockich przez ks. dr. Roberta Głuchowskiego, będziemy też zastanawiać się, jak wierzono w Boga w czasach między testamentami – wyjaśnia ks. Łabuda.

Kolejnym blokiem wykładów, które wygłosi ks. dr hab. Michał Bednarz, będzie „Wiara w Ewangeliach”. Po refleksji na temat wiary w Ewangeliach przyjedzie czas na ukazanie credo pierwotnego Kościoła na podstawie pism apostolskich i Apokalipsy. Tu wykładowcą będzie ks. dr hab. Piotr Łabuda. – Ale na tym nie zakończymy. I tak ks. prof. Antoni Żurek przedstawi nam nauczanie w tym względzie Ojców Kościoła. Do grona naszych wykładowców zaprosiliśmy też dogmatyków: ks. dr. hab. Janusza Królikowskiego i ks. dr. Czesława Noworolnika, którzy w dwóch odsłonach będą nam ukazywali, czym jest wiara i w co wierzymy. Wreszcie jak wygląda wiara z perspektywy psychologii, katolickiej nauki społecznej i teologii moralnej – wyjaśnia ks. Łabuda.Zasadniczym pytaniem stawianym uczestnikom studium będzie – kim jest dla mnie Jezus Chrystus? – Kwestia wiary w Niego, wiary w Boga jest o tyle ważna, że fundamentem wielu błędów, wypaczeń w myśleniu czy postępowaniu człowieka jest odejście od wiary w Boga i życie tak, jakby On nie istniał. Nie ulega wątpliwości, że mamy, oględnie mówiąc, słabe pojęcie o naszej wierze, że nie posiadamy wystarczających argumentów, by bronić swojej wiary czy ukazywać jej piękno. Jest to z jednej strony sprawa tak zwanej wiary dziedziczonej albo inaczej mówiąc odziedziczonej po naszych przodkach i rodzicach. Ale przecież nie o taką wiarę chodzi. Chodzi o wiarę jako osobiste przylgnięcie do Boga. W tym mieści się też kwestia wiedzy, która ma nas prowadzić do wiary – dodaje ks. Łabuda.

Wykłady studium biblijnego będą publikowane w różny sposób. Będą coniedzielne audycje w RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz o 14.30. Powtórki audycji na antenie radia będą w poniedziałki o godz. 20.10. Również kanał internetowy RDN będzie nadawał audycje studium: w każdy poniedziałek o godz. 11.30 i wtorek o godz. 20.00. Wykłady w formie tekstu i dźwiękowej audycji będą publikowane na stronie internetowej „Gościa Tarnowskiego”. Stąd też będzie można je pobierać. Jak co roku uczestnicy będą mieli możliwość zadawania pytań i wzięcia udziału w cotygodniowym konkursie. Będziemy proponowali szukającym czegoś więcej ciekawe linki do biblijnych stron internetowych, wreszcie – mamy taką nadzieję – na zakończenie roku ukaże się pozycja książkowa, prezentująca tematykę wszystkich wykładów – dodaje ks. Łabuda.