Pocztówka do przeszłości

Aneta Porębska, js

publikacja 07.04.2015 11:57

Młodzież z Koniuszowej chętnie sięga do historii, aby umieć decydować o swojej przyszłości.

Debata w Koniuszowej Debata w Koniuszowej
arch. szkoły

W Gimnazjum im. gen. Franciszka Gągora w Koniuszowej odbyło się spotkanie w ramach zadania rekrutacyjnego na XXI Sejm Dzieci i Młodzieży pod hasłem „Pocztówka do przeszłości”. W jego ramach realizowany jest projekt „Miejsce młodych - jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież”, realizowany przez uczennice II klasy gimnazjum: Sylwię Gądek i Anetę Porębską, pod opieką Joanny Dźwigniewskiej-Garguli.

Celem spotkania było pozyskanie informacji na temat jakich miejsc i inwestycji brakuje w Koniuszowej oraz czego mieszkańcy i mieszkanki oczekują od centrum wsi. W spotkaniu uczestniczyli Leszek Skowron - wójt Gminy Korzenna, Jarosław Gliński - dyrektor szkoły, Jacek Fornagiel, radny Gminy Korzenna reprezentujący Koniuszową, Zbigniew Sobczyk, sołtys Koniuszowej przedstawiciel Rady Rodziców, rodzice i uczniowie szkoły.

Podczas spotkania wójt przedstawił dane dotyczące rozwoju miejscowości na tle innych sołectw, podkreślił fakt zaangażowania mieszkańców w utworzenie gimnazjum. Nawiązał również do wypowiedzi uczniów, którzy sygnalizowali potrzebę utworzenia miejsca spotkań dla młodzieży i budowę boiska sportowego. Podkreślił, iż zamierza sfinalizować zakup działki z przeznaczeniem na budowę boiska szkolnego. celowym wydaje się odremontowanie budynku znajdującego się przy szkole i zaadoptowanie go na potrzeby młodzieży i społeczności lokalnej.

- Bardzo się cieszę ze zorganizowania tego spotkania w szkole - mówi dyrektor szkoły Jarosław Gliński. - Debata ta była bardzo potrzebna, gdyż uświadomiła wszystkim, jak bardzo duży postęp cywilizacyjny nastąpił na przestrzeni ostatnich 50 lat. W Koniuszowej bowiem jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku nie było elektryfikacji, a co za tym idzie nie było urządzeń zasilanych energią elektryczną. Dzisiaj mamy gazociąg, wodociąg, kanalizację, utwardzone gminne drogi - buduje się dużo nowych domów, powstało kilka dużych zakładów pracy, jest ładna szkoła z salą gimnastyczną. Oczywiście potrzeb także jest wiele, ale miejscowość rozwija się dynamicznie i z biegiem czasu na pewno większość postulatów mieszkańców zostanie zrealizowana - podkreślał.

Spotkanie poprzedzone było odpowiednim przygotowaniem: wypożyczono od uczniów i rodziców stare fotografie, a na ich podstawie sporządzono kartki z odpowiednimi ilustracjami. Uczestnicy redagowali pocztówki do przeszłości opisując obecną miejscowość, zmiany jakie dokonały się w ostatnich latach oraz zalety mieszkania w Koniuszowej, a także podawali swoje propozycje zmian.