Gwiazdy w Rzepienniku

ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 08.06.2015 17:13

Największe w Polsce prywatne obserwatorium astronomiczne zostało otwarte.

Bp Stanisław Salaterski błogosławi budynki obserwatorium Bp Stanisław Salaterski błogosławi budynki obserwatorium
Obok właściciele placówki Bogdan i Magdalena Wszołkowie
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

W Rzepienniku Biskupim zostało uroczyście otwarte największe w Polsce prywatne obserwatorium astronomiczne im. św. Królowej Jadwigi.

– Od teraz zaczniemy bardziej intensywny rozwój naszego obserwatorium. Przyspieszymy wyposażenie budynków, zakładamy koło astronomiczne dla mieszkańców, niektóre instrumenty uruchamiamy już na dobre – mówi dr Bogdan Wszołek, który razem z żoną Magdaleną jest właścicielem obserwatorium.

Obecnie w posiadaniu placówki są teleskop słoneczny, 15-centymetrowa luneta do obserwacji nocnego nieba, półmetrowy teleskop optyczny. – Mamy też dwa radioteleskopy produkcji amerykańskiej, oba są bardzo nowoczesne – dodaje właściciel.

Spotkanie astronomów z kraju i zagranicy, włodarzy powiatu tarnowskiego, gminy Rzepiennik Strzyżewski i Zakliczyna oraz przedstawicieli okolicznych samorządów lokalnych, mieszkańców gminy, uczniów okolicznych szkół rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem bp. Stanisława Salaterskiego, który pobłogosławił cały kompleks budynków i urządzeń obserwatorium.

– Obserwatorium zrobiło na nas wielkie wrażenie i spotkaliśmy jedynego polskiego kosmonautę, który dał nam swój autograf – cieszą się młodzi z Olszyn.

Po Mszy św. zostały wygłoszone prelekcje przez zaproszonych gości. O swym locie w kosmos opowiadał gen. Mirosław Hermaszewski, jedyny polski kosmonauta.

– To, co udało się panu Bogdanowi Wszołkowi uważam na za cud. Jest to jeden z niewielu pasjonatów, który najbardziej szalony pomysł potrafi zrealizować. Młodzież będzie tu przychodzić, słuchać szmeru kosmosu, poznawać świat – mówi Mirosław Hermaszewski.

Jedyny polski kosmonauta zainteresował swoją opowieścią wszystkich uczestników, szczególnie dzieci.

– W kosmos leci się inżynierem, wraca się humanistą i filozofem. Zderzenie z bezkresem kosmosu czyni człowieka pokornym. Docenia się też zwyczajne życie. Ono inaczej smakuje, kiedy człowiek zetknie się z nieskończonością natury – dodaje generał.

Na temat różnych planet we wszechświecie mówiła wybitna amerykańska astronomka Virginia Trimble z USA.

O powstaniu wszechświata opowiadał światowej sławy kosmolog ks. prof. Michał Heller.

Przed publicznością zaprezentowano również okolicznościowy program artystyczny w wykonaniu zespołu dziecięcego.

Uroczyste otwarcie poprzedziły dwudniowe imprezy towarzyszące: bieg przełajowy oraz ogólnopolski piknik Space Stadion III, podczas którego można było obserwować słońce, a wieczorem nocne niebo nad Rzepiennikiem.

Obserwatorium będzie placówką badawczą otwartą dla naukowców. - Będziemy też popularyzować wiedzę o kosmosie wśród młodych, ciekawych świata - mówi Bogdan Wszołek.