Na sądeckim Taborze

ks. Zbigniew Wielgosz

|

GOSC.PL

publikacja 06.08.2015 18:51

Tysiące ludzi pielgrzymowało 6 sierpnia do sanktuarium Pana Jezusa Przemienionego.

Bp Jeż wygłasza homilię Bp Jeż wygłasza homilię
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

W sanktuarium Pana Jezusa Przemienionego w Nowym Sączu odbyły się główne uroczystości tygodniowego odpustu, który w tym roku przebiega pod hasłem „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

Mszy św. z udziałem wielu kapłanów, sióstr zakonnych i pielgrzymów przewodniczył bp Andrzej Jeż. Od czterech lat w swoich homiliach biskup rozważa kolejne z sześciu prawd wiary. 

– W tym roku rozważamy prawdę, że Syn Boży stał się człowiekiem i umarł na krzyżu dla naszego zbawienia – mówił w homilii bp Jeż.

Kaznodzieja przywołał jako przykłady świadków tej prawdy wiary męczenników. 

– Jak w świetle ich świadectwa wygląda nasza wiara w Jezusa, Syna Bożego, który stał się człowiekiem i umarł na krzyżu dla naszego zbawienia? Chrześcijanie, którym udało się uciec przed prześladowaniami, w 100. procentach uczestniczą w Mszy św. niedzielnej, a Polacy, choćby w Wielkiej Brytanii tylko w 5 lub 10 procentach tworzą niedzielne zgromadzenia eucharystyczne. Młodzi ludzie oddawali krew i życie za wiarę w Chrystusa, a dla wielu młodych w Polsce sakrament bierzmowania jest uroczystym pożegnaniem z Kościołem – porównywał bp Jeż. 

Hierarcha wyraził nadzieję, że Pan Jezus Przemieniony będzie kształtował nową rzeczywistość w Polsce. – Niech Jezus Przemieniony towarzyszy nam na drogach naszego życia, niech zstępuje w nasze życie i wprowadza nas w tajemnicę Boga, który jest miłosierny – mówił pasterz diecezji tarnowskiej.

Tegoroczny odpust w Nowym Sączu ma charakter dziękczynny. – Przede wszystkim za dar 230. lat obecności cudownego obrazu Pana Jezusa Przemienionego w kościele, dziś bazylice św. Małgorzaty – wyjaśnia ks. prał. Jerzy Jurkiewicz, kustosz sanktuarium.

Uroczystości w sanktuarium potrwają do niedzieli 9 sierpnia. Tygodniowy odpust ku czci Przemienionego zakończył się już w sanktuarium w Krużlowej, gdzie również przechowywana jest ikona Pana Jezusa.