Grali na słowach

ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 03.12.2015 14:19

W tarnowskiej bibliotece pedagogicznej wybrzmiały teksty Karola Wojtyły - św. Jana Pawła II.

Uczestnicy konkursu ze szkół podstawowych Uczestnicy konkursu ze szkół podstawowych
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Tarnowska Biblioteka Pedagogiczna zorganizowała konkurs recytatorski poezji Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II.

– Obchodzimy Rok św. Jana Pawła II, dlatego Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie zaprosiła uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych z Tarnowa i okolic do udziału w konkursie recytatorskim. W kategorii szkół podstawowych startowało 36 osób, a gimnazjum 20 – mówi Grażyna Szyszka, nauczyciel bibliotekarz.

Zdaniem ks. dr. Piotra Drewniaka, przewodniczącego jury w kategorii gimnazjum, poziom był znakomity.

– Mieliśmy naprawdę problem z przyznaniem głównych nagród, ponieważ różnice w wykonaniu tekstów papieża były minimalne – mówi ks. Drewniak. – Przenieśliśmy się w inny wymiar za sprawą duchowości św. Jana Pawła II – dodaje Grażyna Szyszka.

Pierwsze miejsce w kategorii gimnazjum zdobyła Ewelina Kocik z gimnazjum w Rzuchowej. – Wybrałam na dzisiejszy konkurs tekst „Symfonia”. Nie mam problemów z opanowaniem pamięciowym tekstu, więc samo przygotowanie trwało 3 dni. Ponieważ uczestniczyłam już w wielu konkursach recytatorskich, nie czuję tremy. Wybrałam „Symfonię”, gdyż jest to utwór bardzo muzyczny i emocjonalny. Mówiąc ten wiersz czułam radość, że muzyka łączy się z dobrem – mówi Ewelina.

W kategorii szkoła podstawowa I miejsce zdobyła Gabrysia Wierzba ze szkoły podstawowej nr 17 w Tarnowie. Recytowała „Pieśń o Bogu ukrytym”. Do konkursu przygotowywała się dwa dni, a pomagała jej w tym mama. – Poezja Jana Pawła II jest trudna do zrozumienia, a zarazem wiele w niej emocji, uczuć – wyjaśnia laureatka.

Przewodniczącą jury w kategorii szkoła podstawowa była Maria Woźny. – Usłyszałyśmy piękne interpretacje i zobaczyłyśmy ogromną pracę dzieci, nauczycieli i rodziców. Bo poezja naszego papieża jest bardzo trudna. Jan Paweł II próbuje przecież dociekać tajemnicy życia i śmierci, tajemnicy miłości, macierzyństwa i ojcostwa. Trzeba włożyć wiele wysiłku w to, by tę poezję wypowiedzieć – podkreśla pani Maria.