A Ty wierzysz w zmartwychwstanie?

Beata Malec-Suwara

publikacja 04.04.2016 14:00

Może nam wcale nie jest tak daleko do tych, którzy Jezusa uśmiercili? Zastanówcie się nad tym - zachęca młodzież z Zakliczyna.

Błogosławieni nie tylko miłosierni, ale i ci, którzy uwierzyli Błogosławieni nie tylko miłosierni, ale i ci, którzy uwierzyli
Na zakończenie misterium młodzi wykonali hymn Światowych Dni Młodzieży
Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Młodzież parafii pw. św. Idziego i z parafii pw. MB Anielskiej pod kierunkiem Anny Oświęcimskiej i ks. Stanisława Treli przygotowała misterium pt. Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał?, które wystawiła 3 kwietnia w Ratuszu w Zakliczynie.

Sceny biblijne ze złożenia ciała Chrystusa do grobu przeplatają się ze współczesną historią opowiadającą o grupie naukowców, która odkrywa rzekomo autentyczny dokument podważający zmartwychwstanie Chrystusa. Informacja na ten temat pojawia się w internecie. Ludzie zaczynają w nią wierzyć.

- A może nam na rękę jest, żeby Chrystus nie zmartwychwstał? - pytał po przedstawieniu ks. Paweł Mikulski, proboszcz zakliczyńskiej parafii św. Idziego. Jedna z bohaterek misterium mówi, że teraz nikt nikomu nie powie, że za niegodziwe życie czeka go kara na tamtym świecie. Nie ma „tamtego świata”! Można dalej budować sobie raj na ziemi.

- To jest niestety smutna prawda o nas. Wystarczy, że ktoś zamieści coś w internecie, kolorowej prasie i już w to wierzymy. Przerażające - mówił po spektaklu ks. Mikulski. - Ewangelia głoszona jest nam od 2 tysięcy lat. W każdym domu jest Pismo Święte, a my i tak wierzymy w bzdury - dodał.

Pamiątkowe zdjęcie aktorów, ich opiekunów i grupy tanecznej z Dobrocieszy   Pamiątkowe zdjęcie aktorów, ich opiekunów i grupy tanecznej z Dobrocieszy
Beata Malec-Suwara /Foto Gość
Zwrócił uwagę na dzisiejszą Brukselę i reakcję ludzi po zamachach. - Tak będzie wyglądał świat, który uwierzy, że Chrystus nie zmartwychwstał. Strasznie to przygnębiające - mówił.

Rzeczywiście, smutek człowieka dopada, kiedy widzi, że nawet ksiądz w przedstawieniu wierzy, że Jezusa nie ma, gasi wieczną lampkę i zamyka kościół. Młodzi nawet zadowoleni, że nie będą musieli przychodzić do kościoła po podpis na kartce do bierzmowania.

- Naszym przedstawieniem chcemy dać do myślenia, sprowokować do zastanowienia. Chcemy pokazać, że to, co się wydarzyło 2 tysiące lat temu, dzieje się i teraz - mówi Anna Oświęcimska, reżyserka spektaklu.

Pod jej kierunkiem od 10 lat w Zakliczynie przygotowywane są jasełka i misteria z udziałem młodzieży. W tym roku wsparła młodych grupa taneczna ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Orkana w Dobrocieszu, która wykonała taniec wielkanocny zaaranżowany przez Lillę Sztyler.