Marzył o pokoju

bs

publikacja 10.04.2016 08:00

Co roku w rocznicę katastrofy smoleńskiej uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół im. gen. Franciszka Gągora w Koniuszowej oddają hołd swojemu patronowi.

Uczniowie z Koniuszowej na ubiegłorocznej uroczystości w Nowym Sączu Uczniowie z Koniuszowej na ubiegłorocznej uroczystości w Nowym Sączu
arch. szkoły

- Miłość do wojska najprawdopodobniej zaszczepił w nim jego tata, który przez opowieści z czasów II wojny światowej rozbudził w nim zainteresowanie Polską i jej obronnością - mówi Aneta Porębska, uczennica klasy III Gimnazjum im. gen. Franciszka Gągora w Koniuszowej.

To właśnie z Koniuszowej pochodził gen. Gągor, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Dziś mija 6. rocznica tych wydarzeń.

Przyszły generał, wychowywany w duchu patriotyzmu, w atmosferze trudów wiejskiego życia, przepełnionej jednak radością i pokojem, kształcił swoją osobowość.

- Nie bez powodu w dorosłym życiu żołnierza oddał się problematyce i misjom pokojowym. Brał udział w licznych operacjach pokojowych ONZ na Bliskim Wschodzie - dodaje Aneta.

Jak powiedział jego brat w wywiadzie przeprowadzonym przez jedną z uczennic szkoły w Koniuszowej, generał marzył o pokoju na świecie, a w szczególności w Polsce i Europie.

Teraz od prawie 5 lat gen. Gągor patronuje szkole w Koniuszowej. Co roku 10 kwietnia, w rocznicę katastrofy smoleńskiej, uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół, któremu patronuje generał, oddają hołd swojemu krajanowi.

- Przez lata uczniowie przeprowadzili wiele wywiadów, m.in. z mieszkańcami Koniuszowej, którzy znali Franciszka Gągora, z żoną i córką generała, a niedawno z jego wychowawczynią i nauczycielką. Tworzą też wiersze - mówi Beata Kawik, nauczycielka z Zespołu Szkół w Koniuszowej.

W szkole tej znajdują się tablica pamiątkowa poświęcona patronowi i izba pamięci, w której przechowuje się czapkę generalską ręcznie obszytą, podarowaną szkole przez żonę Lucynę Gągor, i mundur generała.

Na cześć patrona odbywają się piesze rajdy wzdłuż Szlaku im. gen. Franciszka Gągora, prowadzącego od Nowego Sącza poprzez Koniuszową do Ptaszkowej. Trasę ok. 8 km przebyli nie tylko uczniowie szkoły, mieszkańcy Koniuszowej, nauczyciele i przedstawiciele władz samorządowych, ale też córka generała.

Nie tylko Koniuszowa pamięta o gen. Gągorze. Cieszy ich, że pojawiły się też inne tablice upamiętniające ich patrona - przy dworcu PKP w Nowym Sączu, na szlaku turystycznym, ale też w Warszawie (w siedzibie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego) i w Kabulu (na terenie MON Islamskiej Republiki Afganistańskiej). Generał patronuje również sali widowiskowo-konferencyjnej w siedzibie Akademii Obrony Narodowej. Także władze miasta Nowy Sącz uczciły pamięć generała. Nowe kluczowe dla ruchu komunikacyjnego rondo w centrum miasta nazwano jego imieniem.

W regionie trwają obchody przypadającej dzisiaj 76. rocznicy zbrodni katyńskiej i 6. - katastrofy smoleńskiej.

W Nowym Sączu o godz. 8.41 - w godzinie katastrofy - odezwą się syreny. O godz. 11 w kościele św. Kazimierza zostanie odprawiona Msza św., na którą wspólnie zapraszają proboszcz ks. Kazimierz Siedlarz, prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak i starosta nowosądecki Marek Pławiak.

Po nabożeństwie delegacje Związku Sybiraków oraz władz samorządowych miasta i powiatu złożą kwiaty pod tablicami katyńskimi. Kwiaty zostaną także złożone w ratuszu, pod tablicą upamiętniającą prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Obaj prezydenci byli Honorowymi Obywatelami Nowego Sącza i obaj zginęli 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku.  

Z kolei Artur Czernecki, przewodniczący Zarządu Osiedla Falkowa, wraz z dyrektorem SP nr 11 Martą Platą oraz ks. Ryszardem Kudroniem zapraszają w niedzielę na godz. 15 na Mszę św. w kaplicy św. Antoniego na Falkowej. Podczas nabożeństwa uczniowie "Jedenastki" przedstawią okolicznościowy program artystyczny. O godz. 16.15 przy obeliskach poświęconych katyńczykom i smoleńczykom, obok kaplicy na Falkowej, odbędą się Apel Pamięci i złożenie kwiatów. Oprawę uroczystości tradycyjnie zapewnią funkcjonariusze Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej w Nowym Sączu.

Z kolei w Tarnowie miejskie obchody uczczenia pamięci zamordowanych w Katyniu w 1940 roku rozpoczną się w samo południe w kościele filipinów. Po Mszy św. zebrani przejdą przed Grób Nieznanego Żołnierza. Tam zaplanowano między innymi wystąpienia przedstawicieli Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia, Apel Pamięci oraz złożenie wieńców.

O godz. 18 natomiast w kościele bernardynów odbędzie się Msza św. w intencji zamordowanych w Katyniu oraz ofiar tragedii smoleńskiej. Po niej uczestnicy przejdą ulicami Bernardyńską, Targową i Wałową pod tablicę smoleńską na placu Ofiar Katynia, gdzie odbędzie się wieczorna, okolicznościowa  uroczystość rocznicowa.

Kolejne uroczystości związane z upamiętnieniem ofiar zbrodni katyńskiej odbędą się w najbliższą środę 13 kwietnia. To także Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. O godz. 12 odprawiona zostanie Msza św. w intencji katyńczyków w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza. Po niej młodzież z tarnowskich szkół spotka się w alei Dębów Katyńskich. Na miejscu będą obecni przedstawiciele Urzędu Miasta oraz Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich.

Mielec także pamięta o ofiarach katastrofy smoleńskiej i Polakach pomordowanych w Katyniu oraz Miednoje, Charkowie, Bykowni i innych miejscach kaźni. W niedzielę o godz. 9.30 w bazylice pw. św. Mateusza odprawiona zostanie Msza św. w ich intencji. Uświetni ją chór I Liceum Ogólnokształcącego. Następnie o godz. 10.30 odbędzie się złożenie kwiatów przy ścianie katyńskiej oraz tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej. Na 11.30 na cmentarzu komunalnym w Mielcu zaplanowano zapalenie zniczy i złożenie kwiatów przy grobie śp. Leszka Deptuły, posła na Sejm RP, oraz przy pomniku Sybiraków.

W Bochni natomiast zaplanowano w bazylice św. Mikołaja Mszę św. w intencji pary prezydenckiej i pozostałych ofiar katastrofy, a także tradycyjny marsz pamięci do pomnika katyńskiego.