Po góralsku, z flisakami i w ziemi świętych

Beata Malec-Suwara

publikacja 04.05.2016 15:20

Znaki-symbole Światowych Dni Młodzieży peregrynowały po okręgu starosądeckim.

Po góralsku, z flisakami i w ziemi świętych   Peregrynacja symboli ŚDM w Kamienicy Beata Malec-Suwara /Foto Gość Peregrynacja znaków-symboli Światowych Dni Młodzieży w okręgu starosądeckim rozpoczęła się w Kamienicy w dekanacie łąckim.

Kamienica

- To jest niesamowite wyróżnienie i przywilej dla naszego dekanatu, dla naszej parafii, że akurat tutaj możemy powitać te symbole. Przez te trzy godziny stanowimy absolutne centrum przygotowań do Światowych Dni Młodzieży - mówi ks. Marcin Kawa z Kamienicy, dekanalny duszpasterz młodzieży.

Na młodych czas ten robi duże wrażenie. - To się już pewnie nie zdarzy, drugi raz nie będziemy pewnie mogli być tak blisko tych symboli, tego krzyża i tej ikony Matki Bożej. Czujemy się wyróżnieni - komentuje Kamil Korona z Łącka, należący do biura medialnego ŚDM diecezji tarnowskiej.

Przyjęcie znaków przez młodych to potwierdzenie, że Światowe Dni Młodzieży już się dzieją. - Na razie było tylko mówienie o tym, że ktoś do nas przyjedzie na Tydzień Misyjny, a przez tę peregrynację możemy zobaczyć, że to faktycznie jest, to się dzieje, nie tylko się mówi o tym - dodaje Magdalena Gorczowska, dekanalny animator ŚDM Łącko.

Choć młodych w Kamienicy nie brakuje, na spotkaniach grupy gromadzi się zwykle ok. 100 osób, to w przygotowania do trzygodzinnej peregrynacji chcieli się włączyć młodzi ze wszystkich okolicznych parafii. I oni żyją peregrynacją znaków i Światowymi Dniami Młodzieży. Około 60 osób zadeklarowało już swój wyjazd do Krakowa.

- Rodzice nie bardzo chcieli się zgodzić, żebym pojechała, ze względu na bezpieczeństwo, ale stwierdziłam, że co ma być, to będzie. Bóg czuwa. Wszyscy będziemy w stanie łaski uświęcającej, więc nawet jeżeli coś by się stało, to idziemy prosto do góry, do nieba i tego trzeba się trzymać - przekonuje Magda Matusiewicz z Jazowska.

Poza tym powinniśmy pokazać światu góralską siłę. - Tu jest potężne zaplecze młodzieży aktywnej, młodzieży, która ma dużo inicjatywy w sobie i chętnie podejmuje się wszelkich zadań. Lubią się wyróżniać i wybić. Góralska krew i mocno zakorzeniona tradycja, wiara. Bóg, honor i ojczyzna cały czas są tutaj widoczne - zauważa ks. Mariusz Kawa. I jak tego nie pokazać światu i papieżowi. Niech zobaczą!

Wy koniecznie zobaczcie galerię zdjęć: Symbole ŚDM w Kamienicy.

Krościenko nad Dunajcem

Do Krościenka nad Dunajcem symbole Światowych Dni Młodzieży - krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani - przypłynęły na łodziach flisackich. - Flisacy bardzo chętnie włączyli się w peregrynację znaków. Wspominają peregrynację Matki Bożej Częstochowskiej, kiedy i Ona płynęła na łodziach flisackich - mówi ks. Janusz Pabian z Krościenka, dekanalny duszpasterz młodzieży.

Po góralsku, z flisakami i w ziemi świętych   Symbole Światowych Dni Młodzieży do Krościenka przypłynęły flisackimi łodziami Beata Malec-Suwara /Foto Gość Tu, w Krościenku, znaki tego dnia są już drugi raz. Były przez chwilę były na Kopiej Górce w Centrum Ruchu Światło-Życie. Wieczorem nawiedzenie zorganizowane zostało dla całego dekanatu. Najliczniejsza grupa młodych przybyła z Ochotnicy Dolnej ze swoim duszpasterzem - 140 osób. Młodzi z Grynwałdu zaangażowali się w scholę, której towarzyszyła kapela Mariusza Tokarczyka z Jaworek. Apel Jasnogórski rozpoczął Jan Kubik, miejscowa legenda. - Prawdziwy góral w Krościenku, tylko on potrafi na trombicie zagrać i wyszyć porządne portki góralskie. Jest bardzo oddany kulturze regionalnej - wyjaśnia ks. Janusz.

Dla Krościenka symbole Światowych Dni Młodzieży to wyjątkowe relikwie, bo Jan Paweł II je pozostawił. Mocno zakorzeniony jest w ich sercach.

- Kiedy chodzę po kolędzie, to starsi wspominają te wizyty Karola Wojtyły jako biskupa i kardynała tutaj. I bardzo drogie ich sercu są też te momenty, kiedy papież przy różnych okazjach wspominał te okolice, w których żyjemy: Pieniny czy Gorce - mówi ks. Pabian.

Liczy, że peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży ożywi i zmobilizuje młodych jeszcze bardziej.

- Bardzo nas to podbudowuje, że krzyż i ikona Matki Bożej dotarły i tutaj, na sam kraniec Polski. To jest ważny czas dla nas i wszyscy na tym zyskają - mówi Karolina Regiec, dekanalny animator ŚDM.

Zobaczcie zdjęcia z peregrynacji krzyża i ikony Matki Bożej, które przekazał młodym Jan Paweł II: Symbole ŚDM w Krościenku.

Podegrodzie

Do Podegrodzia znaki dotarły późno, bo chwilę przed 23.00, ale młodych nie brakowało. Jedni powiewali flagami, tworząc 2 szpalery przez kościół, inni zaangażowali się oprawę muzyczną spotkania, ktoś robił zdjęcia. Wierni - niektórzy ubrani w stroje regionalne - witali symbole razem ze swoim proboszczem ks. Józefem Wałaszkiem. Potem odprawiona została Msza św. i odbyło się czuwanie.

Po góralsku, z flisakami i w ziemi świętych   Symbole ŚDM 3 maja przed godz. 23 dotarły do Podegrodzia Beata Malec-Suwara /Foto Gość W homilii ks. Jaromir Buczak z Podegrodzia zachęcał młodych, by byli jak św. Jan, umiłowany uczeń Jezusa, ten, który trwał pod krzyżem Jezusa, i ten, który zabrał Matkę Bożą do siebie. - Już tacy jesteście, skoro przyszliście mimo tak późnej pory, by trwać przy krzyżu i Matce Bożej - mówił.

Dla młodych to bardzo ważne wydarzenie. - Wreszcie to wszystko się zaczyna - mówiła chwilę przed przyjazdem symboli Światowych Dni Młodzieży Weronika Kapusta z Podegrodzia, ciesząc się, że będzie tak blisko znaków. Dużo przygotowywali się do tej peregrynacji.

- Cały czas się przygotowujemy. Spotykamy się na naszych grupach formacyjnych, modlitewnych, wtorkowych adoracjach. To jest najważniejsze, żeby ten czas przeżyć duchowo - przekonuje ks. Jaromir. - Taka zewnętrzna forma nie stanowi dla nas problemu, młodzi są uformowani i sprawdzili się już na niejednej akcji. I tutaj wzięli sprawy w swoje ręce - dodaje.

Jak zauważa, młodzi czują tutaj ducha Światowych Dni Młodzieży, a przede wszystkim ducha wiary, pobożności wyrastającej z ojców i pradziadów tysiącletniej parafii i tradycji. Za miesiąc Podegrodzie czeka jeszcze jedno bardzo ważne wydarzenie - kanonizacja bł. o. Stanisława Papczyńskiego. - To jest wielka radość dla nas. Tym także cieszą się młodzi i tym żyją - dodaje kapłan.

- Będzie to pierwszy święty urodzony na Sądecczyznie, choć jest to ziemia wielu świętych i błogosławionych - zaznacza proboszcz.

Zobaczcie galerię zdjęć z peregrynacji: Symbole ŚDM w Podegrodziu.