Jest radość, ale...

Beata Malec-Suwara

publikacja 13.05.2016 09:50

W Tarnowie trwa ostatnia doba ze znakami-symbolami Światowych Dni Młodzieży.

Jest radość, ale... Powitanie znaków w kościele pw. bł. Karoliny Beata Malec-Suwara /Foto Gość

12 maja okręg tarnowski przejął znaki z Nowego Sącza.

- Uczucia są mieszane. Jest radość, że w końcu te symbole dotarły do Tarnowa. Też niestety, to już nasza ostatnia doba ze znakami. Potem oddajemy je młodzieży greckokatolickiej. My jesteśmy ostatnią rzymskokatolicką diecezją, po której peregrynują znaki. Po grekokatolikach trafią do Krakowa. Zostaje więc nam już Tydzień Misyjny i Tydzień Główny - zauważa Ania Szczepanek, diecezjalny koordynator sekcji wolontariatu ŚDM. Jak zaznacza, przygotowania idą dobrze.

- Współpracujemy z policją, ze służbami medycznymi, z władzami miast, żeby jak najlepiej przyjąć naszych pielgrzymów - dodaje.

Powitanie znaków w okręgu tarnowskim odbyło się w kościele bł. Karoliny. Nie mogło zabraknąć symboli Światowych Dni Młodzieży w tym miejscu. - Tu szczególnie przewodzą nam w wierze św. Jan Paweł II, który w tym miejscu wizytował w roku 1987, i bł. Karolina, którą wtedy tu papież wyniósł na ołtarze - zaznacza ks. prał. Stanisław Dutka, miejscowy proboszcz. - Wówczas na spotkanie z papieżem Janem Pawłem II przybyło prawie półtora miliona ludzi. To więcej niż wtedy liczyła diecezja. Nie ma się więc co Kraków obawiać. Tarnów wtedy sobie poradził, to i Kraków, który ma o wiele większe tego rodzaju doświadczenia, da radę - dodaje ks. Dutka.

Przypomina także, że to Jan Paweł II rozpoczął Światowe Dni Młodych i on przekazał młodym znaki - krzyż i ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani. Bł. Karolina z kolei patronuje przygotowaniom diecezji tarnowskiej do Światowych Dni Młodzieży. - Jest też najlepszym wzorem do naśladowania dla młodych, wzorem wiary, godności, człowieczeństwa, a przy tym delikatności, miłości i troski o drugiego człowieka - zaznacza kapłan.

W powitanie symboli włączyła się nie tylko młodzież, ale i inne wspólnoty parafialne. Krzyż wnieśli procesyjnie do kościoła Rycerze Kolumba, a obraz przedstawicielki chóru parafialnego "Magnificat". - To duża radość dla nas, wszyscy chcą się włączyć w to wydarzenie - komentuje ks. Bartosz Bąk, wikariusz z parafii bł. Karoliny.

Powitać znaki przyjechali także przedstawiciele innych parafii, m.in. 20-osobowa grupa młodzieży w Szynwałdu. - Chcemy się dobrze przygotować do Światowych Dni Młodzieży, zwłaszcza że do Krakowa jedzie nas spora grupa z Szynwałdu, bo ok. 60 osób. Chcemy spotkać się z papieżem i z milionem innych ludzi, którzy tam przybędą w tym samym celu - mówi Martyna Armatys z Szynwałdu.

Mszy św. w kościele bł. Karoliny przewodniczył bp Władysław Bobowski, który w homilii odniósł się do radości i młodości Kościoła. Sam kiedyś był odpowiedzialny za młodzież, więc to dla niego szczególne spotkanie.