Stara zbrodnia, nowa pamięć

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 08.08.2016 11:49

Odnowiono zdewastowany pomnik pamięci zagłady Romów w Borzęcinie Dolnym.

Odnowiony pomnik pamięci zagłady Romów w Borzęcinie Dolnym Odnowiony pomnik pamięci zagłady Romów w Borzęcinie Dolnym
Natalia Gancarz

W kwietniu bieżącego roku nieznani sprawcy zdewastowali pomnik pamięci zagłady Romów znajdujący się w lesie w Borzęcinie Dolnym.

Monument powstał w 2011 roku z inicjatywy Muzeum Okręgowego w Tarnowie, które chciało upamiętnić masakrę 29 Romów, w tym kobiet i dzieci, zamordowanych przez Niemców.

Pomnik został jednak zniszczony.

– Sprawą zajęła się Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy i na jego interwencję Muzeum otrzymało z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa odpowiednią dotację na remont pomnika i jego ponowne ustawienie – informuje Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

Uroczystość odsłonięcia odnowionego pomnika odbyła się podczas XVII Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów. W uroczystości wziął udział. m.in. Wojciech Kolarski, minister w kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy.

Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów „jest formą pielgrzymki, której celem jest największa masowa mogiła romska na terenie Polski, w Szczurowej, gdzie 3 lipca 1943 roku Niemcy zastrzelili na lokalnym cmentarzu 93 osoby, niemal całą osadę cygańską.

Już w 1965 roku z inicjatywy lokalnej społeczności i kombatantów II wojny na mogile ustawiony został kamień – pomnik z odpowiednią inskrypcją. Jest to pierwszy pomnik, który upamiętnia martyrologię Romów.

Obecnie takich miejsc pamięci jest dziesiątki, w wielu krajach, ale to zapoczątkowało zjawisko upamiętniania romskich ofiar nazizmu. Inne miejsca odwiedzane przez uczestników Taboru to Żabno, Borzęcin, Bielcza. W każdej z tych miejscowości dokonała się masakra romskich rodzin a ofiary zostały odpowiednio upamiętnione.

Od wielu lat w ceremonii modlitewnej na cmentarzu w Szczurowej biorą udział kolejni konsule Republiki Niemiec w Krakowie oraz Romowie z różnych krajów. Od kilku lat Tabor ma swoją bazę w parku dworskim w Szczurowej a na miejscu patronuje projektowi wójt gminy Marian Zalewski, wspierając organizację obozowiska własnymi służbami”.