Cena wolności

Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

publikacja 11.11.2016 20:10

Biskup Stanisław Salaterski poświęcił w centrum Przybysławic obelisk upamiętniający 1050. rocznicę chrztu Polski.

Cena wolności Bp Stanisław Salaterski poświęcił obelisk upamiętniający 1050. rocznicę chrztu Polski Grzegorz Brożek /Foto Gość

Obelisk - kamień z pamiątkową tablicą - powstał z inicjatywy mieszkańców wsi i parafii, a zrealizowały pomysł Stowarzyszenie "Rozwój Wsi Przybysławice" i Pasieka Otfinowska. Obelisk stoi prawie naprzeciw kościoła, obok pięknie zagospodarowanego przez gminę centrum wsi.

- To jest miejsce eksponowane, często odwiedzane, i przez umieszczenie w tym miejscy obelisku chcieliśmy z jednej strony zostawić ślad pamięci obchodzonego jubileuszu, a po drugie zaznaczyć wartości, które są dla nas ważne - mówi Wiesław Głowa, prezes stowarzyszenia. Obelisk poświecił bp Salaterski. Odsłonili go również Zbigniew Mączka i prezes Wiesław Głowa.

- W kronice parafii Zdrochec znalazłem opis wymarszu mieszkańców okolicznych wsi na wojnę. Opis niezwykły. Przejmujący i wzruszający. Pisał ks. Karol Suwada o zebranych w kościele całych wsiach i mężczyznach uczestniczących w Mszy św., którzy „przystępowali i pożywali Ciało Pańskie ku posileniu duszy, a łzy płynęły im po twarzy, bo niejeden po raz ostatni widział swój kościół, po raz ostatni był ze swoimi”. Dziś szczęśliwi i radośni jesteśmy, że mamy wolność, ale powinniśmy być świadomi ceny, jaką przyszło nam, naszemu narodowi zapłacić za wolność - mówił Z. Mączka.

W kościele uczestnicy uroczystości, która była gminnymi obchodami Święta Niepodległości, modlili się za pomyślność ojczyzny. - Wolność została nam dana, ale i zadana. Zagospodarowanie duchowej wolności, której fundamentem był chrzest, wymaga troski i starań. Zwłaszcza dzisiaj, kiedy świat jakby zagiął parol na nas, nasz naród, zawziął się na nas, żeby wybić nam z głowy i serca wartości, które dla naszego narodu ważne były od tysiąclecia - zauważył w homilii bp Salaterski.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli do miejscowej szkoły, gdzie wysłuchali najpierw przygotowanego przez uczniów montażu, a potem wspólnie śpiewali pieśni żołnierskie i patriotyczne.