Światło dla świata

Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

publikacja 02.02.2017 13:50

Biskup Andrzej Jeż 2 lutego w Tarnowie modlił się z kapłanami, braćmi i siostrami zakonnymi, którzy uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.

Światło dla świata W obchodach uczestniczyły m.in. siostry zawierzanki, które od tygodnia są obecne w pierwszym domu na terenie diecezji, w Kiczni koło Łącka. Grzegorz Brożek /Foto Gość

- Światowy Dzień Życia Konsekrowanego to jest dzień bardzo nam potrzebny, by po raz kolejny uświadomić sobie dar i łaskę, którą zostaliśmy obdarzeni. To nie jest tak, że na co dzień tego nie dostrzegamy, ale tu w czasie spotkania przedstawicieli tak wielu zgromadzeń żeńskich i męskich widzimy różne osoby, różne habity, różne charyzmaty, widzimy bogactwo Kościoła. Ogromną wartość ma dla nas wspólne uwielbienie Boga, spotkanie z pasterzem diecezji i odnowienie ślubów zakonnych - mówi s. Mária Haščáková, diecezjalna referentka ds. zakonnych.

Kapłani, bracia i siostry zakonne spotkali się w auli Domu Jana Pawła II przy tarnowskiej katedrze, gdzie konferencję dla nich wygłosił sercanin, ks. Wiesław Pietrzak. Po krótkiej agapie procesyjnie pod przewodnictwem bp. Andrzeja Jeża udali się do katedry, gdzie uczestniczyli w Eucharystii, w czasie której odnowili śluby zakonne.

- Klasztory i domy zakonne można porównać do elektrowni, która zwykle nie jest miejscem tłumnie odwiedzanym przez ludzi. Ale to właśnie stamtąd płynie prąd do oświetlenia miast i miejscowości. Klasztory i domy zakonne generują duchowe światło dla świata. Tak się dzieje, jeśli mieszkają tam osoby, które najpierw w sobie mają ową światłość i których zakorzenienie w Bogu jest ustawicznym źródłem energii, również energii do inicjowania w świecie owego „wielkiego rozkwitu” Ewangelii – mówił w homilii bp Andrzej Jeż.

W kontekście przygotowań do V Synodu Diecezji Tarnowskiej biskup poprosił przedstawicieli wspólnot zakonnych „o budowanie zaplecza modlitewnego, które jest nieodzowne, ale także o twórcze dzielenie się waszym doświadczeniem, spojrzeniem na bieżące sprawy i problemy Kościoła oraz oczywiście osobistym spojrzeniem na życie naszej diecezji”.

- Oby nasz Kościół diecezjalny, dzięki naszej wspólnej posłudze, stawał się coraz bardziej wspólnotą nadziei, a my jej sługami, głoszącymi światu Boga z ludzkim obliczem, obliczem Jezusa Chrystusa - dodał.