Golgota pod ziemią

bs

publikacja 03.03.2017 10:50

Idąc Drogą Krzyżową w bocheńskiej kopalni, można zobaczyć kaplicę Passionis oraz kaplicę Krucyfiks, odkrytą 6 lat temu.

Golgota pod ziemią Autorem stacji Drogi Krzyżowej jest bocheński artysta malarz i konserwator dzieł sztuki Antoni Stompór arch. Kopalni Soli Bochnia

Dziś rano w bocheńskiej kopalni soli ks. Rafał Jagoda dokonał uroczystego poświęcenia Drogi Krzyżowej, którą wykonał bocheński artysta malarz i konserwator dzieł sztuki Antoni Stompór. Jej pomysłodawcą jest z kolei prezes zarządu bocheńskiej żupy Zbigniew Rojek.

- Stacje nawiązują swoją formą i kolorystyką do wyrobisk kopalni, kolorów soli, ale również do pracy górników. Numery oznaczające stacje przypominają górnicze marki pobierane przez każdego górnika przed zjazdem do pracy pod ziemię. Dodatkowym elementem zdobiącym stacje są kaganki nawiązujące do lamp, których przed wiekami używali w kopalni górnicy - informuje Dorota Wróbel z Kopalni Soli Bochnia.

Stacje Drogi Krzyżowej zlokalizowane są wzdłuż schodów Regis, które prowadzą uczestników pod górę. Mają w ten sposób nawiązywać do drogi, jaką przeszedł Chrystus na wzgórze Golgota.

Odwiedzając poszczególne stacje Drogi Krzyżowej zobaczyć można kaplicę Passionis oraz kaplicę Krucyfiks, odkrytą 6 lat temu i zachowaną w niezmienionym stanie.

Kopalnia Soli Bochnia zaprasza przede wszystkim zorganizowane grupy, które chciałyby nie tylko zwiedzić to miejsce, ale także wziąć udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej pod ziemią. Dla indywidualnych osób taka okazja nadarzy się jeszcze dzisiaj (3.03) i w najbliższą niedzielę (5.03). Rozważanie męki Pańskiej w bocheńskiej kopalni rozpoczyna się o godz. 16.00.

Z racji ograniczonej ilości miejsc wymagana jest wcześniejsza rezerwacja. Bilety do nabycia w Biurze Obsługi Turystycznej przy szybie Campi. Cena biletu: 20,00 zł/1 osoby, czas trwania: około 2 godzin, zjazd o godz. 16 szybem Campi.

Zobacz zdjęcia Drogi Krzyżowej TUTAJ