Maryja w życiu narodu

Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

publikacja 20.10.2017 09:30

W Tarnowie trwa organizowany przez Klub Inteligencji Katolickiej XXXII Tydzień Kultury Chrześcijańskiej.

Maryja w życiu narodu Doktor Marek Smoła (z prawej) i dyrektor Andrzej Szpunar byli panelistami czwartkowego spotkania Grzegorz Brożek /Foto Gość

Tegoroczny Tydzień odbywa się pod hasłem, zaczerpniętym od Jana Pawła II, „Maryja Królową polskich spraw, trudów, cierpień i polskich zwycięstw”. - Maryjny temat i charakter tegorocznego Tygodnia jest zrozumiały i tłumaczy się choćby przez 100. rocznicę objawień fatimskich. Chcieliśmy zatem szczegółowo przyjrzeć się naszej maryjnej pobożności, miejscu i roli Maryi w polskie codzienności religijnej i społecznej - mówi Antoni Zięba, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej.

Publiczność Tygodnia miała okazję m.in. uczestniczyć w spotkaniach na temat obecności Maryi w polskiej kinematografii. O Polskiej Kanie, czyli Jasnej Górze opowiadał o. dr Michał Legan, a we czwartek 19 października w Ratuszu odbył się panel zatytułowany „Maryja w życiu narodu polskiego. Jak inspiruje nas matka Boża?”. Refleksją dzielili się m.in. poseł Ewa Malik z Sosnowca, której wystąpienie miało walor świadectwa oraz dr Marek Smoła, historyk z Tarnowa i dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie Andrzej Szpunar.

- Chciałbym zwrócić uwagę, że do wielu spraw w życiu przyzwyczajamy się. Kiedy znajdziemy się w innym kręgu kulturowym zauważamy dopiero, że brakuje nam tego, co zwykliśmy uważać za zwykły element naszej codzienności. Myślę tu na przykład o owocach ludzkiej twórczości, o dziełach sztuki, które wyrastają z doświadczenia chrześcijańskiego. Wiara katolicka wyrażana jest przez nas na zewnątrz przez relacje międzyludzkie, ale także przez różnego rodzaju twórczość. Przez muzykę, malarstwo, literaturę także możemy i jesteśmy, jako katolicy misyjni. W tym kontekście trzeba docenić kulturę, jako przestrzeń ewangelizacji. Doświadczenie Maryi jest wspólne choć nie takie samo dla każdego Polaka, bez względu na to czy jest bardziej, czy mniej wierzący. Obracamy się w jednej przestrzeni kulturowej i duchowej. Jako, że jesteśmy do niej przyzwyczajeni, to pewnych rzeczy na co dzień możemy nie dostrzegać, zatem warto znaleźć, także w życiu, czas i metodę na zastanowienie, jak to czynimy w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej - mówi ks. dr hab. Janusz Królikowski, dziekan Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie UPJPII w Krakowie, który poprowadził czwartkowe spotkanie.