Kwesty i odpusty

bs

publikacja 01.11.2017 12:00

1 listopada na cmentarzach zbierane są ofiary na potrzeby tarnowskiego seminarium. Zanosząc kwiaty i znicze na groby naszych zmarłych, pamiętajmy, że możemy też o wiele więcej im dać.

Kwesty i odpusty Kwestującym klerykom pomagają m.in. lektorzy Beata malec-Suwara /Foto Gość

Tradycyjnie już w uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzach diecezji tarnowskiej odbywa się zbiórka na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Kwestującym klerykom pomagają lektorzy, ministranci, członkowie parafialnych rad duszpasterskich, ruchów i stowarzyszeń.

Na zabytkowych cmentarzach odbywają się także kwesty na odnowienie zabytkowych grobowców czy kaplic. Tak jest m.in. na starym cmentarzu w Tarnowie, Nowym Sączu, Wojniczu czy Dębnie.

Warto pamiętać, że odwiedzając groby naszych zmarłych, zanosząc im kwiaty i zapalając znicze, możemy im ofiarować także wiele więcej.

Od 1 do 8 listopada możemy bowiem uzyskać odpust zupełny i ofiarować go za zmarłych. Całkowite darowanie kar dla dusz w czyśćcu cierpiących można wymodlić dziś i jutro, nawiedzając kościół lub kaplicę. Ponadto wypełniając określone warunki, możemy uzyskać odpust zupełny od 1 do 8 listopada za nawiedzenie cmentarza i modlitwę za zmarłych. Odpust zupełny możemy uzyskać raz dziennie.

Warunki uzyskania odpustu zupełnego umożliwia wzbudzenie intencji jego otrzymania, bycie w stanie łaski uświęcającej, wyzbycie się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, przyjęcie Komunii św. i odnowienie naszej jedności ze wspólnotą Kościoła poprzez odmówienie: "Ojcze nasz", "Wierzę w Boga" oraz modlitwy w intencjach bliskich Ojcu Świętemu.

Wielkim orędownikiem dusz w czyśćcu cierpiących, zmarłych i konających był pochodzący z naszej diecezji o. Stanisław Papczyński, którego 1.  rocznicę kanonizacji i 10. rocznicę beatyfikacji obchodziliśmy w tym roku.  Na mocy uprawnień, które otrzymał od Stolicy Apostolskiej 20 marca 1681 r., zakładał i polecał zakładać na przyszłość przy kościołach swego zakonu bractwa Niepokalanego Poczęcia wspomagające zmarłych. Łączył kult tajemnicy Niepokalanego Poczęcia NMP z niesieniem pomocy cierpiącym w czyśćcu.