Ostatnie słowo nie należy do śmierci

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 19.11.2017 15:04

W Zabawie obchodzono Światowy Dzień Ofiar Wypadków Drogowych.

Złożenie kwiatów przed pomnikiem "Przejście" Złożenie kwiatów przed pomnikiem "Przejście"
ks. Zbigniew Wielgosz/Foto Gość

W sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie obchodzono Światowy Dzień Ofiar Wypadków Drogowych i Komunikacyjnych.

Mszę św. poprzedziła modlitwa za zmarłych, której towarzyszyły wiersze śpiewane przez zespół „Krakowskie Przedmieście”.

Eucharystii przewodniczył ks. inf. Adam Kokoszka.

ks. inf. Adam Kokoszka   ks. inf. Adam Kokoszka
ks. Zbigniew Wielgosz/Foto Gość
- Bóg współczuje cierpiącym i nie zostawia ich samym sobie. A ostatnie słowo nie należy do śmierci, ale do życia, które Jezus daje człowiekowi. Ból łączy, dlatego możemy przychodzić z pomocą potrzebującym, zmarłym przez pełne szacunku milczenie, Mszę i Komunię św., zyskiwane odpusty i dobre uczynki, zaś żywym przez pełne miłości współczucie i towarzyszenie - podkreślał w homilii przewodniczący liturgii. 

Posłuchaj kazania ks. Kokoszki

Świadectwo wygłasza mama Piotra   Świadectwo wygłasza mama Piotra
ks. Zbigniew Wielgosz/Foto Gość
Przejmujące świadectwo można było usłyszeć po Mszy św.

- Mój syn zginął w wypadku mając 22 lata. Całe nasze życie się zawaliło. Ale rok temu przyjechałam do Zabawy, gdzie spotkałam niezwykłych ludzi. Przez nich i przez to cudowne miejsce mój syn przemówił do mnie, jakby krzyczał „Ja jestem!”. Nie czuję się wyleczona z tej traumy, ale coś dobrego się tutaj zaczęło, zapaliło się światło nadziei - mówiła mama Piotra.

Posłuchaj mamy Piotra

Tradycyjnie uczestnicy modlitwy przeszli pod pobliski pomnik ofiar wypadków drogowych i komunikacyjnych „Przejście”, gdzie został zapalony znicz składający się z ponad 3 tys. ledowych światełek.

- Symbolizują tych wszystkich, którzy w ubiegłym roku zginęli na drogach w Polsce - tłumaczy ks. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie.

O światełku w tunelu, czyli o poprawie sytuacji dotyczącej wypadków drogowych mówił szef gabinetu politycznego Ministra Infrastruktury i Budownictwa. - Liczba ofiar od stycznia do października zmalała o 244 osoby. To dopiero światełko w tunelu, wciąż trzeba pracować nad poprawą bezpieczeństwa w naszym kraju - mówił Łukasz Smółka.

Posłuchaj Łuksza Smółki

Posadzenie drzewa pamięci   Posadzenie drzewa pamięci
ks. Zbigniew Wieglosz/Foto Gość
Wszyscy uczestnicy modlitwy przy pomniku przeszli następnie do alei drzew, gdzie posadzono kolejne upamiętniające ofiary wypadków drogowych.