Więcej, więcej i więcej

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 06.03.2018 22:30

Biskup Stanisław Salaterski 6 marca w kościele św. Idziego w Zakliczynie udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży tego dekanatu.

Więcej, więcej i więcej Bierzmowanie w Zakliczynie Beata Malec-Suwara /Foto Gość

W homilii biskup przypomniał postać św. Stanisława Kostki, młodego człowieka, żyjącego w XVI wieku, którego w tym roku Kościół daje nam za wzór.

- Kostka znaczy więcej, bo on starał się dawać z siebie co dzień więcej. Więcej modlitwy Panu Bogu, więcej życzliwości i dobroci bliźnim, więcej zatroskania w dzieje ojczyzny. To więcej powinno być maksymą i receptą na chrześcijańskie życie dla każdego z nas - wskazywał bp Stanisław. - Wtedy, gdy Duch Święty podpowie, jak to "więcej" realizować, możemy być spokojni, że nie zmarnujemy talentów, jakie nam Pan Bóg dał, czasów, w jakich żyjemy, i nadziei, jaką złożyli w nas rodzice i pokolenia tych, którzy nas w wierze kształtowali - dodał.

Nawiązując do dzisiejszej Ewangelii, biskup mówił także o przebaczeniu, w którym powinniśmy naśladować Boga. Choć przebaczać nie jest łatwo, zwłaszcza kiedy w grę wchodzą emocje i ambicje, jest ono w zasięgu naszych możliwości. I tu pomocą w tym, abyśmy przebaczali na Boży wzór, byli ludźmi przebaczenia, jest Duch Święty.

- To Duch Święty daje nam odwagę żyć ideałami, które nosimy w sercu, niezależnie od tego, jakie propozycje wysuwa świat. W wierności ideałom, życiu pod prąd jest nadzieja, że będziemy solą ziemi, światłem świata, że Bóg będzie dokonywał swoich dzieł w następnych pokoleniach - przekonywał hierarcha.

Przypomniał słowa wypowiedziane niedawno przez kard. Roberta Saraha w Brukseli, że chrześcijanie w Europie są w specyficzny sposób prześladowani, bo wmawia im się, że nie powinni się różnić od innych, że powinni się godzić na wszystko, czego chce świat, na aborcję, eutanazję, deptanie świętości Boga, godności człowieka. To, jak zauważył bp Salaterski, jest bardziej podstępne niż prześladowanie chrześcijan w Afryce, bardziej wyrafinowane i bardziej śmiercionośne, bo dokonuje się na duszy ochrzczonych, ale oślepionych narodów Europy.

- Nie dajmy się uśpić - apelował biskup, wskazując i tu na pomoc Ducha Świętego. Jeśli tylko będziemy Go słuchać, modlić się, sięgać do Pisma Świętego, systematycznie klękać przy konfesjonale i ołtarzu Pańskim, wtedy będziemy mieć odwagę być sobą i nie zawieźć nadziei, którą Kościół i Pan Bóg w nas pokłada.

Na tę pomoc Ducha Świętego liczy Kamil Jaszczur z parafii św. Idziego, który dzisiaj przyjął sakrament bierzmowania. - Jest to bardzo ważny dzień dla mnie. Wkraczam w dojrzałość chrześcijańską. Oby Duch Święty mi pomógł w dalszym życiu, bardzo chciałbym, żeby tak się stało i wierzę, że na pewno tak będzie - mówi chłopak. Na patrona wybrał św. Dominika Savio. - Jest dla mnie autorytetem, a poza tym opiekunem wszystkich ministrantów i uczniów, a jest mi to bardzo bliskie z racji tego, że jestem ceremoniarzem - wyjaśnia Kamil.

Sakrament bierzmowania w kościele św. Idziego w Zakliczynie podczas pierwszej Mszy św. przyjęła młodzież Przydonicy, Paleśnicy, Podola, Gródka n. Dunajcem, Brzozowej, Dzierżanin, Siemiechowa i Filipowic. W czasie drugiej Eucharystii bp Stanisław udzielił sakramentu młodzieży z tejże parafii, a także z parafii Matki Bożej Anielskiej w Zakliczynie i z Janowic.

Każdy bierzmowany otrzymał na pamiątkę książkę "Stare i nowe" ks. Tomasza Lelito.