Z Dobrej tylko ku lepszemu

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 05.05.2018 20:30

W sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej 5 maja Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej świętowało swoje 25-lecie.

Z Dobrej tylko ku lepszemu Świętowanie jubileuszu rozpoczęło się Mszą św. pod przewodnictwem bp. Stanisława Salaterskiego Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Świętowanie rozpoczęło się Mszą św. w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej. Eucharystii przewodniczył bp Stanisław Salaterski.

- Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce na świętowanie jubileuszu niż Dobra. Z Dobrej bowiem możemy tylko dążyć ku lepszemu - żartował biskup, choć już nie żartem wyliczał, jak wiele przykładu mógłby ten region dać rodzinom w innych częściach naszej diecezji. Słynie on bowiem ze zdrowych i otwartych na życie rodzin, z których też mamy sporo powołań kapłańskich i zakonnych.

Bp Salaterski, nawiązując do dzisiejszej Ewangelii, mówił też sporo o trudnościach i przeciwnościach, jakie spotykały chrześcijan na przestrzeni dziejów Kościoła i dotykają nas także w dzisiejszych czasach. Poprzez promowane poglądy i ideologie w świecie, sprzeczne z Ewangelią i nauką Kościoła, jest to czas trudny dla rodzin. Nachalna propaganda przeciwna rodzinie i małżeństwu przebija się do powszechnej świadomości ludzi i wprowadza chaos w hierarchii wartości.

- Mówi się nam, że bardziej trzeba słuchać tego, co postanowi Europa, niż co ustanowił Pan Bóg, że ważniejszy jest zysk, szybki dorobek i kariera niż czas poświęcony Panu Bogu, że ważniejsza przyjemność i dowolność niż wierność - wyliczał biskup, odczytując to jako próbę, przed którą stoją wierni naszych czasów.

Podkreślał, że Kościół wielokrotnie i na różny sposób wychodzi z pomocą rodzinie w jej zmaganiach z trudami świata, w którym neguje się wartości i rodzinę. Wyliczał dokumenty Jana Pawła II i papieża Franciszka traktujące o rodzinie. W ten kontekst wpisuje się także V Synod Diecezji Tarnowskiej, który w pierwszym roku poświęcony jest rodzinie.

- Któż, jak nie Stowarzyszenie Rodzin Katolickich powinno wpisać się w sposób znaczący w jego działania, postanowienia i poszukiwania? - mówił biskup, wyznaczając niejako zadanie dla stowarzyszenia na najbliższe lata.

Jak mówi ks. Piotr Cebula, asystent diecezjalny SRK DT, a zarazem przewodniczący synodalnej Komisji ds. Rodzin, stowarzyszenie ma do odegrania w synodzie swoją rolę. - Jest to szczególne wyzwanie dla grup i stowarzyszeń o charyzmacie rodzinnym, także dla Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, którego formacja przez najbliższe 3 lata będzie związana z tematyką, jaką podejmować będą w kolejnych miesiącach swoich prac parafialne zespoły synodalne. Niebawem oddziały otrzymają odpowiednie materiały i konspekty. Do takiego pochylenia się nad problemem, a w najbliższym miesiącu będzie to modlitwa małżeńska i rodzinna, zachęcamy nie tylko wszystkie ruchy i stowarzyszenia, ale i każdą rodzinę - mówi ks. Cebula.

Z Dobrej tylko ku lepszemu   Zasłużeni otrzymali z rąk bp. Stanisława Salaterskiego medale "W Służbie Rodzinie", przyznawane przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej. Na zdjęciu medal i gratulacje odbierają Anna i Józef Kiełbasowie, którzy od 23 lat działają w oddziale SRK w Grybowie Beata Malec-Suwara /Foto Gość Podczas dzisiejszej jubileuszowej uroczystości bp Salaterski zasłużonym osobom wręczył medale "W Służbie Rodzinie", nadane przez SRK DT.

Otrzymali: je ks. prał. Stanisław Dudka, ks. prał. Eugeniusz Szymczak, ks. prał. Antoni Mikrut, Jan Palki z Dobrej, Zofia Mądel z Tarnowa, Maria i Grzegorz Potoczkowie z Grybowa oraz Anna i Józef Kiełbasowie, także z Grybowa.

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich działa w 42 parafiach diecezji tarnowskiej. Zrzesza 700 osób. Pierwsze oddziały powstały przy parafii Koszyce Wielkie (14 czerwca 1993 r.) oraz w Dobrej (24 lipca 1993 r.) właśnie. W tych oddziałach też są najdłużej urzędujący prezesi - Bogdan Wielkiewicz (25 lat prezesuje oddziałowi w Koszycach) i Jan Palki (prezes oddziału w Dobrej od 24 lat). Na początku działalności SRK DT powstały w sumie 23 oddziały, w których zrzeszone były 693 osoby.

Jak zauważa prezes SRK DT Stanisław Klimek, który pełni tę funkcję od 2005 roku, od początku istnienia stowarzyszenie nastawione było na pomoc rodzinom, szczególnie ubogim. Już w sierpniu 1993 roku zorganizowano pierwszą darmową kolonię dla 90 dzieci z rodzin wielodzietnych i ubogich w Wysowej i Rożnowie, a w następnych latach oazy w Szczawnicy i Krynicy.

Z Dobrej tylko ku lepszemu   Na świętowanie jubileuszu przybyła także Maria Lechowicz, pierwsza prezes SRK DT, wraz z mężem Beata Malec-Suwara /Foto Gość Przez wiele lat SRK DT prowadziło 10 świetlic dla dzieci. Po zmianach prawnych zostały dwie z nich - Placówki Wsparcia Dziennego w Tarnowie i w Mielcu, gdzie uczęszcza 90 dzieci. Stowarzyszenie prowadzi także Klub Seniora, z którego korzysta ok. 35 osób.

Współpracuje z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, miastami, gminami i powiatami. Prowadzi m.in. poradnię prorodzinną i szkołę rodzenia we współpracy z mielecką gminą. Organizuje konferencje, spotkania, doroczne Marsze dla Życia i Rodziny (w tym roku odbędzie się on po raz 10.). Stowarzyszenie składało petycję do Sejmu w sprawie ustawy antyaborcyjnej, było inicjatorem kart miejskich dla rodzin 3+, które działają w Tarnowie i w Mielcu.

Najbliższymi inicjatywami SRK DT są konferencja o wychowaniu, która odbędzie się 25 maja w Tarnowie, oraz konkurs "Stu na sto" dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.