Święty Józef w paszyńskiej sztuce ludowej

informacja prasowa

|

GOSC.PL

publikacja 01.07.2021 10:00

Wystawa ponad 30 prac paszynian prezentowana jest w tamtejszym kościele parafialnym. Wśród twórców najmłodsza jest 10-letnia Julia.

Święty Józef w paszyńskiej sztuce ludowej Wystawa prac paszynian o św. Józefie. fot. ks. Krzysztof Smoroński

W związku z ogłoszeniem w Kościele roku 2021 Rokiem Świętego Józefa, w naszej paszyńskiej parafii - także z inicjatywy parafian - została zainicjowana wystawa paszyńskiej sztuki ludowej poświęconej św. Józefowi, będącemu obok Matki Bożej Nieustającej Pomocy patronem naszej parafii. Ekspozycję przygotowano jeszcze przed majowym odpustem parafialnym ku czci św. Józefa Robotnika tak, aby jeszcze bardziej w naszej świątyni wybrzmiał duch świętego patrona - mówi ks. Krzysztof Smoroński, paszyński proboszcz.

Nie naruszając ponad trzyipółtysięcznej kolekcji różnych eksponatów znajdujących się w parafialnym Muzeum Sztuki Ludowej, na wystawie prezentowanej w kościele parafialnym zgromadzonych zostało ponad 30 prac przyniesionych przez paszynian. Wykonano je różnymi technikami, ale centrum każdej stanowi oczywiście postać św. Józefa.

- Są to obrazy malowane na szkle i płótnie, wykonane ołówkiem, a nawet na drewnie, ponadto rzeźba i płaskorzeźba w drewnie oraz kamienna rzeźba przedstawiająca Świętą Rodzinę. W ogromnej większości są to nowe dzieła sztuki ludowej wykonane rodzimą ręką paszynian. Inne powstały wcześniej i stanowią własność rodzinnych kolekcji. Wśród nowych twórców jest m.in. Waldemar Petryla - autor największej liczby obrazów wykonanych na płótnie i ołówkiem, a najmłodszą jest 10-letnia Julia Bochenek, która obraz namalowała na drewnie. Na wystawie można zobaczyć także prace jej taty Pawła i babci Marii Bochenek - mówi ks. Krzysztof Smoroński.

Wylicza nazwiska także pozostałych paszyńskich twórców. To Helena Szczecina i Władysława Poręba, które wykonały obrazy malowane na szkle; Władysław Oleksy, Kazimierz Skrzypiec i Radosław Komperda - autorzy rzeźb w drewnie; Irena Oleksy - obraz na płótnie i August Pogwizd - rzeźba w kamieniu oraz w drewnie. Ponadto Marek Poręba oraz Maria i Stanisław Mika udostępnili na wystawę posiadane w swoich rodzimych kolekcjach eksponaty.