Już nie misja, ale parafia

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 03.11.2022 17:38

Tarnowski misjonarz ks. Szymon Pietryka został proboszczem parafii św. Jana Pawła II w Bimbo.

Ks. Szymon z parafianami. Ks. Szymon z parafianami.
ks. Paweł Dąbrowa

Ksiądz Paweł Dąbrowa, współpracujący z ks. Szymonem Pietryką w Bimbo, relacjonuje w liście do czytelników "Gościa Tarnowskiego", jak przebiegła uroczystość instalacji pierwszego proboszcza par. św. Jana Pawła II w Bimbo w RŚA:

"Od rozpoczęcia duszpasterstwa w naszej misji minęło dopiero niespełna półtora roku, jednakże wydarzyło się w tym czasie bardzo wiele. 5 grudnia 2021 roku to data dekretu, którym biskup miejsca kardynał Dieudonné Nzapalainga nadał naszej misji miano »parafii tymczasowej«. Ku wielkiej radości ludzi zaczęliśmy wtedy coraz śmielej działać, aby zapewnić parafianom właściwą duchową opiekę.

W przeciągu ostatnich dwóch lat powstały garaże, domek na pompę wodną, wyremontowano i zaadaptowano budynek formacyjny na kaplicę, powstało 400 metrów muru, kanał odprowadzający ogromne ilości wody, dzwonnica, toalety dla uczestników nabożeństw, drewniane ogrodzenie wyznaczające granice terenu misji. Te wszystkie prace nie miałyby jednak większego sensu, gdyby nie praca duszpasterska i ludzie, dla których rozwijamy z Bożą pomocą to miejsce.

30 października 2022 r. to kolejna historyczna data dla naszej parafii. W czasie, kiedy polskie kościoły, których data poświęcenia nie jest znana, świętowały rocznicę poświęcenia, my świętowaliśmy to, że Kościół przez duże K, tworzący się na tej ziemi, otrzymał swojego księdza proboszcza.

Ksiądz Szymon Pietryka został oficjalnie mianowany pierwszym proboszczem parafii św. Jana Pawła II w Bimbo 1 października 2022 roku we wspomnienie liturgiczne św. Teresy od Dzieciątka Jezus, patronki misji.

Czasu na przygotowanie całej uroczystości instalacji nowego proboszcza nie było dużo. Udało się jednak dzięki Bożej pomocy godnie przyjąć księży, siostry zakonne, braci zakonnych, szefów poszczególnych dzielnic, osoby pełniące różne funkcje publiczne, a także naszych parafian. Msza św. zgromadziła wielu ludzi, których nasza mała kaplica już od dłuższego czasu nie jest w stanie pomieścić. Z tego względu przed nami wiele wyzwań budowlanych, które z Bożą pomocą będziemy kolejno realizować.

Podczas Eucharystii było wiele radości. Łączyliśmy z ofiarą Jezusa misję księdza Szymona i jego intencje. Obrzędy towarzyszące instalacji proboszcza były nieco bardziej rozbudowane niż te w Polsce. Usłyszeliśmy najpierw krótkie CV księdza Szymona, a następnie został odczytany dekret nominacyjny, podpisany przez kardynała Nzapalaingę. Oprócz odnowienia przyrzeczeń kapłańskich i wyznania wiary nowy ksiądz proboszcz - pełniący poniekąd tę funkcję już od samego początku tej misji - podpisał na ołtarzu wraz z księdzem dziekanem i przedstawicielem rady duszpasterskiej stosowne dokumenty. Najwięcej emocji wzbudziło założenie ornatu, a także przekazanie kluczy do kościoła i do tabernakulum. Nie zabrakło również dzwonienia dzwonem oraz symbolicznej instalacji na miejscu dla przewodniczącego liturgii. Na koniec uroczystości ksiądz proboszcz podziękował wszystkim, krótko ukazując parafianom także plany na najbliższą przyszłość. Wyzwań przed nami sporo. Wybrzmiała więc prośba o modlitwę i zapewnienie o niej.

Ksiądz dziekan naszego dekanatu Matki Bożej Fatimskiej Philippe Grebalet w swojej homilii wiele razy podkreślał, że wszystkie konstrukcyjne wysiłki są dopiero na drugim miejscu, bo najważniejszym zadaniem księdza proboszcza jest budować duchową świątynię, którą są ludzie. Przykład Zacheusza posłużył jako wskazówka, że misjonarz wychodzi szukać grzeszników, nikogo nie skreśla, wszystkich próbuje zbliżyć do Boga Ojca, tak jak czynił Jezus.

Cieszymy się istniejącymi w tym roku dziewięcioma grupami katechezy dla dzieci, młodzieży i dorosłych, których będziemy  przygotowywać do sakramentu chrztu i bierzmowania. Niektóre z tych grup poprowadzimy sami, inne poprowadzą miejscowi katechiści, których od dłuższego już czasu regularnie formujemy. Dzięki pomocy kolędników misyjnych ta formacja będzie mogła ciągle się udoskonalać.

Staramy się także formować różne grupy parafialne, których jest już 12. Odwiedzamy chorych w pierwsze piątki, błogosławimy domy, spotykamy się regularnie z radą parafialną, a także z biurem koordynacji dzieci i młodzieży.

Od niedawna działa także przy parafii grupa powołaniowa. Mamy w planie organizację kolonii wakacyjnej dla dzieci i młodzieży, a także organizację regularnych katechez przybliżających ludziom nauczanie naszego patrona św. Jana Pawła II. Jego postać już udało się nam nieco przybliżyć, także w czasie ostatniego odpustu. Odmawiamy modlitwę za wstawiennictwem Jana Pawła II przetłumaczoną na język sango, a także śpiewamy pieśń skomponowaną na podstawie słów tej modlitwy. Niedawno nasi chórzyści stworzyli też inną pieśń, która pozwala ludziom lepiej utożsamić się z naszą misją.

Wspomniana wyżej uroczystość zakończyła się wspólnym posiłkiem dla około 100 osób, który ofiarnie przygotowali nasi parafianie skoordynowani w różnych komisjach przez ks. Szymona. Połączyć to, co dla ciała, z tym, co dla ducha, odpowiednio rozłożyć akcenty, nie stracić z horyzontu Boga i Jego łaski - oto zadanie pasterza, gdziekolwiek na świecie pełni on swoją służbę".