Przestrzeń spotkania

Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

publikacja 16.02.2023 18:30

W domu parafialnym kilka dni temu zainaugurował działalność Klub św. Michała.

Przestrzeń spotkania W dniu otwarcia dzieci mogły skorzystać ze specjalnie przygotowanych dla nich warsztatów. Grzegorz Brożek /Foto Gość

Dom parafialny w parafii Łącko powstał jako Dom Kultury Religii Katolickiej im. Jana Pawła II. Kamień węgielny pod jego budowę poświęcił polski papież w Tarnowie 10 czerwca 1987 roku, kiedy beatyfikował Karolinę Kózkównę.

- Dom na różne sposoby służył i służy wspólnocie parafialnej. Były tu klub seniora, świetlica, kawiarenka dla młodzieży i starszych. Poza tym od zawsze to było miejsce spotkań dla licznych grup i wspólnot, zwłaszcza parafialnych Ostatnio służył również jako świetlica dla Ukraińców, miejsce integracji dla nich, opieki nad dziećmi, nauki polskiego, angielskiego. Chcielibyśmy jeszcze szerzej otworzyć drzwi tego domu, by stał się miejscem spotkań ludzi, dialogu, rozmowy, ewangelizacji - mówi ks. dr Czesław Noworolnik, proboszcz parafii Łącko.

Obiekt przeszedł znaczną rewitalizację w ostatnich latach. - Szczególnie widać to po naszej sali teatralnej, widowiskowej, która nie dość, że jest obiektem wielofunkcyjnym, to jeszcze została wyposażona w systemy, na przykład świetne wygłuszenie, ale i znakomite nagłośnienie, które pozwalają komfortowo prowadzić różnego rodzaju spotkania - pokazuje Wiesław Prostko, nauczyciel, nadzwyczajny szafarz Komunii św.

Przestrzeń spotkania   Niesamowite wrażenie robi zainstalowane w sali widowiskowej oświetlenie. Grzegorz Brożek /Foto Gość

Klub św. Michała na razie, tak ustalono, czynny jest we wtorki, środy i czwartki od 15:15 do 17:30. - Kiedy inaugurowaliśmy działalność, to zaplanowaliśmy szereg działań, według programu. Ale zjawiali się ludzie i nie udało się poza warsztatami dla dzieci ich zrealizować. Najpierw przyszło 7 pań emerytek, i chciały ze sobą po prostu porozmawiać. Potem przyszło po wyjeździe feryjnym parę mam z dziećmi, i chciały obejrzeć dom. Przyszedł też ktoś wypożyczyć książkę z biblioteki. Pierwsze wypożyczenie. I nie była to osoba 60+, ale raczek 30 parę plus - tłumaczy Lucyna Prostko, wolonariuszka.

Przestrzeń spotkania   W dniu inauguracji klubu odbyła się prelekecja Zbigniewa Czepelaka o historii parafii łąckiej, która rozpoczęła cykl Łąckich Spotkań z Historią. Grzegorz Brożek /Foto Gość

Przed otwarciem dyżury zdecydowało się podjąć pięć osób, ale już w dniu otwarcia zgłosiły się następnych dwie. Prelekcję tego dnia o historii parafii Łącko wygłosił Zbigniew Czepelak, autor monumentalnego wydawnictwa poświęconego 800-leciu łąckiej parafii i 300-leciu kościoła parafialnego. To był pierwszy odcinek Łąckich Spotkań z Historią.

 - Zależy mi na tym, by to była żyjąca, otwarta przestrzeń, która ewangelizuje, dając szanse spotkania, lektury, posłuchania prelekcji, obejrzenia przedstawienia, czy też po prostu wypicie herbaty w przyjaznej atmosferze. Chciałbym, by ten dom nie tylko był miejscem prób, zbierania się grup, wspólnot, ale żeby żył na co dzień, żeby dawał to, czego nie mamy, czyli ukazywał wprost, bądź tylko pośrednio religijny kontekst całej kultury. Nasza cywilizacja jest dziś najczęściej nawet nie areligijna, a antyreligijna, jest najczęściej pozbawiona odniesień do Boga lub wobec Boga wroga. Klub św. Michała jest już takim miejscem, że możemy się spotkać w atmosferze, która sprzyja wierze, rozwojowi lokalnej kultury, społeczności - mówi ks. Czesław Noworolnik.