Rodzinna majówka w Łąkcie - od sumy do Apelu

Tomasz Kępa

publikacja 30.05.2023 07:10

Wspólna zabawa zgromadziła ogromną rzeszę rodzin, parafian oraz mieszkańców okolicznych miejscowości.

Rodzinna majówka w Łąkcie - od sumy do Apelu Koncert gwiazdy wieczoru zespołu Baciary zgromadził tłumy. fot. Tomasz Kępa

W niedzielę 28 maja w parafii Łąkta po raz kolejny zorganizowana została rodzinna majówka. Przy ciepłej i słonecznej pogodzie wspólna zabawa zgromadziła ogromną rzeszę rodzin, parafian oraz mieszkańców okolicznych miejscowości.

Impreza rozpoczęła się o godz. 10, kiedy na parkingu przy kościele odbył się pokaz policyjnych umiejętności wraz z kampanią informacyjną o przeciwdziałaniu przestępczości. Wśród atrakcji największą popularnością cieszyła się obecność psa policyjnego wraz z przewodnikiem, który wykonywał polecenia i reagował na wydawane komendy.

Następnie o godz. 12.15 rozpoczęła się uroczysta Msza św. sprawowana przez miejscowego proboszcza ks. Janusza Czajkę w intencji wszystkich uczestników rodzinnej majówki. Po modlitwie w kościele, dalsza część wspólnego świętowania odbywała się na scenie ustawionej na parkingu przed kościołem. O godz. 13.30 odbyły się występy zespołów regionalnych - Koła Gospodyń Wiejskich z Łąkty Górnej oraz Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca pod opieką Marii Dudek.

Po części artystycznej nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy, którą prowadził Łukasz Kępa wraz z Zofią Grabską - prezes Koła Gospodyń Wiejskich im. św. Marty w Łąkcie. Na to wydarzenie przybyło wielu zaproszonych gości. Na scenie odbywały się występy dzieci i młodzieży z okazji Dnia Matki przygotowane przez szkołę podstawową oraz przedszkole w Łąkcie Górnej. "Szewczyka Dratewkę" w bardzo ciekawej aranżacji zaprezentowała z kolei młodzież  parafii pod opieką wikariusza ks. Mariusza Ogorzelca. Po części oficjalnej odbyła się IV edycja Festiwalu Naleśnika oraz Masterchef Łąkta Górna, gdzie powołane jury oceniało popisy kulinarne pań z kół gospodyń oraz dzieci.

Koncert gwiazdy wieczoru - zespołu Baciary - zgromadził tłumy, które wspólnie przy nutach góralskich bawiły się pod sceną. Po ponad półtoragodzinnym występie na scenie zaprezentował się katolicki zespół Teleo z okolic Gorlic, wykonujący utwory religijne. Na koniec zabawy, rozstrzygnięty został finał loterii fantowej, w której do wygrania były cenne nagrody, m.in. telewizor, rower, mikrofalówki, żelazka - łącznie 15 nagród rzeczowych. Modlitwa Apelem Jasnogórskim zakończyła wspólne świętowanie.

Imprezie towarzyszyło wiele atrakcji. Dmuchańce dla najmłodszych, grille, stoiska z regionalnymi potrawami i przekąskami, pokaz rękodzieła artystycznego oraz atrakcje dla najmłodszych.

Organizatorami było Koło Gospodyń Wiejskich w Łąkcie im. św. Marty przy współpracy z parafią wraz z OSP Łąkta Górna oraz Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Łąkcie przy dofinansowaniu z Funduszu Sprawiedliwości oraz środków Europejskiego Funduszu Rolnego.

- Bardzo się cieszę, że wspólnie z Kołem Gospodyń oraz Strażą Pożarną i Szkołą udało nam się zorganizować Rodzinną Majówkę. Zaangażowanie w przygotowanie było zakrojone na szeroką skalę. Parafialni dziekani wraz z rodzinami oraz panie z KGW piekli ciasta, przygotowywali pierogi, każdy miał jakieś zadanie, dzięki czemu wszystko udało się zorganizować. Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy i zakończyliśmy modlitwą Apelem Jasnogórskim, aby podziękować Matce Bożej. Było coś dla ciała z muzyką góralską, ale również dla ducha, modlitwa i Msza Święta. Wszystkim parafianom oraz gościom i sponsorom dziękuję za liczną obecność, wyśmienitą zabawę oraz mile i bezpiecznie spędzony czas. Serdecznie dziękujemy i liczymy na to, że za rok znów spotkamy się, aby wspólnie celebrować kolejną Rodzinną Majówkę - mówił proboszcz ks. Janusz Czajka.