GOSC.PL
publikacja 23.06.2023 16:50
Pielgrzymka Rowerowa Tarnowska na Jasną Górę wyruszy z 12 miejsc w diecezji i potrwa od 13 do 16 lipca.
Ks. Paweł Szczygieł (w środku) wprowadzał już nieraz pieszych pielgrzymów przed tron Jasnogórskiej Pani. W tym roku jest także odpowiedzialny za Rowerową Pielgrzymkę Tarnowską na Jasną Górę. fot. Paulina Sterkowiec
Rowerowe pielgrzymki na Jasną Górę były już i są organizowane przez niektóre parafie z terenu naszej diecezji, ale takiej jeszcze nie było. To inicjatywa zakrojona na szeroką skalę. Pielgrzymka Rowerowa Tarnowska na Jasną Górę wyruszy z 12 miejsc w diecezji i potrwa od 13 do 16 lipca. To nie wycieczka do Częstochowy, ale rekolekcje.
Pierwszy dzień to zjazd pielgrzymów z 12 ustalonych punktów początkowych z terenu diecezji tarnowskiej do Zabawy koło Tarnowa. Planowane miejsca, skąd wyruszają grupy, to Bochnia, Brzesko, Limanowa, Nowy Sącz, Grybów, Ciężkowice, Tuchów, Dębica, Mielec, Szczucin, Dąbrowa Tarnowska i Tarnów. Wszyscy jeszcze tego samego dnia spotkają się w Zabawie na wspólnej Eucharystii pod przewodnictwem bp. Stanisława Salaterskiego.
Plakat pielgrzymki. materiały organizatoraW kolejne dni rowerowi pielgrzymi pokonają trasę
Zapisy na pielgrzymkę odbywają się przez stronę internetową Rowerowej Pielgrzymki Tarnowskiej. Uczestnicy w formularzu zgłoszeniowym wybierają miejscowość, z której będą wyruszać. To ważne, ponieważ sztab Rowerowej Pielgrzymki Tarnowskiej zapewnia danej grupie w pierwszym dniu: odbiór bagaży, pakiet pielgrzyma, przewodnika grupy – pilota, który czuwa nad bezpieczeństwem przejazdu do Zabawy, samochód techniczny.
- Dla każdego pielgrzyma został przygotowany także specjalny pakiet zawierający kamizelkę odblaskową, koszulkę, różaniec i przypinkę. Pielgrzymi otrzymają także drugiego i trzeciego dnia na trasie gorący posiłek. Noclegi zaplanowane są w szkołach. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów będzie czuwało kierownictwo ruchu i ratownicy medyczni. W razie awarii roweru będzie nam towarzyszył „servisbus” - zapowiada ks. Paweł Szczygieł.
Pielgrzymka będzie miała charakter religijno-pokutny, któremu będzie towarzyszył wysiłek fizyczny – trud pokonywania trasy, niewygody noclegów, skromność posiłków, jak również wysiłek duchowy – modlitwa, Msza Święta, konferencje, apele. Wszystko to według zamysłu organizatorów ma prowadzić do budowania wspólnoty i pogłębienia wiary i relacji z Bogiem.
Zobacz stronę internetową Rowerowej Pielgrzymki Tarnowskiej - TUTAJ.