Złoty jubileusz, dziękczynne wotum i modlitwa o przyszłość

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

|

GOSC.PL

publikacja 04.08.2023 09:50

Parafia pw. Matki Bożej Anielskiej w Dębicy 2 sierpnia razem z bp. Andrzejem Jeżem świętowała 50. rocznicę powstania.

Złoty jubileusz, dziękczynne wotum i modlitwa o przyszłość Przedstawiciele rady parafialnej w imieniu całej parafii złożyli swej patronce dziękczynne wotum za opiekę i wszelkie łaski otrzymane od Boga przez ręce Maryi w ciągu tych 50 lat. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

W jubileuszowej uroczystości wzięli udział parafianie, władze miasta i powiatu, poczet sztandarowy miasta Dębicy, kapłani i bardzo licznie siostry służebniczki dębickie. Trzeba bowiem pamiętać, że choć wspólnota pw. Matki Bożej Anielskiej jest córką najstarszej dębickiej parafii pw. św. Jadwigi, to w latach 1973-1996, a nawet już wcześniej przez ustanowiony tu wikariat, rolę kościoła parafialnego pełnił dla niej kościół klasztorny sióstr służebniczek. Parafia ta też bardzo szybko stała się matką dla kolejnej wspólnoty - pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dębicy-Latoszynie.

Złoty jubileusz, dziękczynne wotum i modlitwa o przyszłość   Parafialny kościół pw. Ducha św. został zbudowany w latach 1989-1996, kiedy to odbyła się jego konsekracja. Wcześniej funkcję parafialnego kościoła pełnił kościół klasztorny ss. służebniczek. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Mszy św. przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. Gratulował parafii jubileuszu i mówił, że z nadzieją patrzy na jej przyszłość, mimo że martwi się, widząc, jak wygląda rzeczywistość, w której żyjemy. Modlił się o to, by następne pokolenie, które ma poważne problemy, nie zniszczyło jej ciągłości.

Biskup przypomniał, że człowiek jest tym, czym się karmi. Zachęcał, by każdy z nas zastanowił się, ile godzin spędza na modlitwie, adoracji, czytaniu i medytowaniu Pisma św. To pokaże nam, ile Boga jest w nas. Tłumaczył, że parafia nie jest tylko zgromadzeniem liturgicznym, ale życiem na co dzień gdziekolwiek jesteśmy. - Jeżeli ma się zmienić duchowo nasza parafia, nasza diecezja, ojczyzna, Europa, katolicy muszą być bardziej wyraziści, mieć coś do powiedzenia światu, wyrażać na zewnątrz obecność Boga w sobie, bez wstydu i bez lęku - przekonywał biskup.

- Gorąco życzę wam, aby nasza parafia była i ciągle stawała się wspólnotą na wzór Chrystusa. Ceńcie sobie tę najbliższą sercu wspólnotę wiary, jaką jest parafia. Niech dar Eucharystii umacnia nas w pielgrzymowaniu do ojczyzny niebieskiej i wspomaga nas w tym macierzyńska pomoc Najświętszej Maryi Panny - życzył.

Złoty jubileusz, dziękczynne wotum i modlitwa o przyszłość   Dziękczynna modlitwa przy ołtarzu Pańskim. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

O muzyczną oprawę liturgii zadbał chór parafialny pod dyrekcją Pawła Adamka. To chluba nie tylko tej parafii, ale i całego miasta. Na zakończenie Mszy św. bp Andrzej Jeż w kaplicy bocznej przed ołtarzem Matki Bożej adorowanej przez aniołów dokonał aktu zawierzenia Jej parafii. Przedstawiciele rady parafialnej w imieniu całej parafii złożyli swej patronce dziękczynne wotum za opiekę i wszelkie łaski otrzymane od Boga przez ręce Maryi w ciągu tych 50 lat.

Jak tłumaczył proboszcz parafii ks. Jan Krupa, swego rodzaju inspiracją do złożenia tego wotum było zdarzenie, które miało miejsce w niedzielę po poświęceniu tego ołtarza przez bp Leszka Leszkiewicza w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP 2017 roku. - Pewna rodzina długo trwała przed nim na gorliwej modlitwie po niedzielnej Mszy św. Po kilkunastu dniach przynieśli bardzo cenne wotum dziękczynne za uproszoną łaskę, o którą modlili się przez 40 lat dla swojej rodziny - mówił proboszcz.

Przypomniał ponadto, że ołtarz ten na prośbę środowiska patriotycznego miasta Dębicy stał się wotum wdzięczności za odzyskanie niepodległości w 100. jej rocznicę. - W międzyczasie wiele innych osób złożyło różne przedmioty wotywne za uproszone przed tym ołtarzem łaski - wspominał.

Wiele osób także po jubileuszowej Mszy św. podchodziło tutaj i modliło się w ciszy przed Matką Bożą Anielską - patronką parafii.