Śpiew uszlachetnia i wznosi

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

|

GOSC.PL

publikacja 30.09.2023 21:44

W Tarnowie odbył się VII Festiwal Chóralny "Sacra Ecclesiae Cantio". Przed jury zaprezentowało się 10 chórów.

Podczas Eucharystii w katedrze wszystkie chóry wykonały śpiewy mszalne. Podczas Eucharystii w katedrze wszystkie chóry wykonały śpiewy mszalne.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

W Tarnowie 30 września odbył się VII Festiwal Chóralny Sacra Ecclesiae Cantio. Wzięło w nim udział 10 chórów, które wystąpiły w trzech kategoriach: chóru mieszanego, kameralnego i jednorodnego.

W pierwszej kategorii zaprezentowało się pięć chórów, w drugiej cztery, a w kategorii chórów jednorodnych wystąpił jeden zespół.

Przesłuchania konkursowe odbyły się w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie. Jury, w skład którego wchodzili ks. prof. dr hab. Andrzej Zając (przewodniczący), prof. dr hab. Włodzimierz Siedlik (UPJPII, Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie) oraz prof. Lidia Matynian (Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie) przyznało następujące wyróżnienia i nagrody:

Chóry mieszane

Chóry kameralne

Chóry jednorodne

- Wielką wartością jest to, że ludzie chcą śpiewać w chórach, chcą się angażować tworząc wysoką kulturę muzyczną - podkreśla przewodniczący jury ks. prof. Andrzej Zając.

Dyrektor festiwalu ks. dr Grzegorz Piekarz zwraca uwagę, że chórzyści tworzą piękno okupione nieraz wielkim trudem. - I już za to należy się zespołom biorącym udział w festiwalu najwyższe uznanie - mówi dyrektor.

Wydarzeniem festiwalu była Msza św. w tarnowskiej katedrze, której przewodniczył bp Andrzej Jeż. W homilii podkreślił, że śpiew liturgiczny wpływa na naszą duchowość. - Pomaga zadomowić się słowu Bożemu w naszych sercach i umysłach. Odpowiednia muzyka i śpiew w liturgii wznoszą słuchaczy i wykonawców ku kontemplacji Boga. Śpiew pomaga również w kształtowaniu wewnętrznej harmonii ducha, tak bardzo potrzebnej i cennej w czasach zgiełku, chaosu i dysonansu - mówił biskup.

Pasterz diecezji podkreślił też znaczenie chórów jako przestrzeni tworzenia relacji. - Jesteście armią, która podbija pięknem ludzkie serca. Bardzo cieszy, że swój akces do tej armii zgłaszają ludzie młodzi. Wzbogacajcie świat swoim śpiewem i czyńcie go lepszym - mówił bp Jeż zachęcając chórzystów do wierności duchowi i przepisom liturgii.

Następny festiwal chóralny Sacra Ecclesiae Cantio odbędzie się za dwa lata, w 2025 roku.