Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Śpiew wiary

Z ks. dr Pawłem Górskim, diecezjalnym duszpasterzem młodzieży, rozmawia Grzegorz Brożek.

Grzegorz Brożek: Czy warsztaty są próbą zbudowania kolejnej grupy, struktury, wzmocnienia diecezjalnej scholi muzycznej czy raczej formą ewangelizacji?

Ks. dr Paweł Górski: Na warsztatach realizujemy kilka celów. To tu odbywa się, pod okiem fachowców, kształcenie muzyczne. To są warsztaty w sensie dosłownym. Ćwiczą tu zarówno tak podstawowe kwestie jak oddychanie, dykcję, emisję głosu, jak i interpretację zapisu nutowego, śpiew, muzykalność. Także konkretny repertuar: śpiew uwielbieniowy, liturgiczny, wielogłosowy. Odbywa się tu także kształcenie liturgiczne. Przekazujemy młodym czym jest liturgia i co jest dopuszczalne, a czego nie wolno grać, śpiewać na Mszy św. Oni wiele wiedzą, ale jest i tak, że przyjeżdża na te nasze spotkania młodzież w ogóle nie związana z grupami parafialnymi, apostolskimi, którą ściąga hasło „warsztaty muzyczne”. Dla nich nasze spotkania są formą, narzędziem ewangelizacji. Nie tworzymy jednak na warsztatach żadnej nowej struktury. Owszem, cieszymy się, jak uczestnicy warsztatów włączają się przy różnych okazjach w śpiew diecezjalnej scholi.

 

lu młodych mamy na obecnym, weekendowym spotkaniu?

Trochę ponad 60 osób z całej diecezji. Warsztaty odbywają się od dwóch lat. Obecne otwierają trzeci rok pracy. Średnio mamy około 7 spotkań w ciągu roku. Ale w ciągu minionych 2 lat przewinęło się przez warsztaty ponad 400 osób. Każde nasze dwudniowe spotkanie jest bezpłatne, zatem każdy ma możliwość tu przyjechać. Jest przy tym dość duża rotacja, bo około połowa uczestników jest tu po raz pierwszy. W sumie wykształciła się grupa około setki młodych ludzi, którzy w miarę regularnie pojawiają się na tych weekendowych spotkaniach. Warsztaty przyczyniają się też do tego, że upowszechnia się w diecezji, wśród młodych śpiewających i grających w parafiach, wspólny repertuar i wykonawstwo piosenek i pieśni, dzięki czemu na dużych spotkaniach dekanalnych czy diecezjalnych możemy wszyscy wspólnie śpiewać na cześć Pana tak samo, równo, pięknie z tysiąca gardeł.

Śpiew wiary   Większość ćwiczeń prowadziła Magda Drozd, studentka wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie. Grzegorz Brożek /GN

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy