Nowy numer 13/2024 Archiwum

Modlitwa w Ogrodzie Oliwnym

Godzina modlitwy Jezusa i postawa Jego uczniów.

Trwając wciąż jeszcze w okresie wydarzeń pasyjnych, mając jeszcze świeżo w pamięci niezwykłe wydarzenia sprzed tygodnia – kanonizację Jana Pawła II, chcemy dziś niejako wrócić do Ogrodu Oliwnego, chcemy przypomnieć sobie to wszystko, co niejako poprzedziło mękę i śmierć Jezusa. Wydaje się, iż opisując wydarzenia, które miały miejsce w Ogrodzie Oliwnym św. Łukasz opiera się na przekazie św. Marka (Mk 14,32-42). Czy rzeczywiście Ewangelia Marka jest podstawą dla opisu św. Łukasza?

Wielu komentatorów uważa, że podstawą dla Łukaszowego opisu wydarzeń w Ogrodzie Oliwnym (Łk 22,39-46) jest przekaz św. Marka (Mk 14,32-42). Istniejące zaś różnice między tekstem św. Łukasza a Ewangelią według św. Marka wynikają z pracy redakcyjnej św. Łukasza. Warto jednak zwrócić uwagę na liczne i znaczące – mimo wszystko – różnice między tekstami obu ewangelistów[1].

Przede wszystkim relacja św. Łukasza dużo krótsza i bardziej zwarta od tekstu św. Marka. Opisując wydarzenia w Ogrodzie Oliwnym sekretarz św. Piotra – św. Marek dwukrotnie pisze o modlitwie Jezusa (Mk 14,35-36.39) oraz trzykrotnie o przyjściu Jezusa do uczniów i budzeniu ich (Mk 14,37-38.41-42). Św. Łukasz zaś jedynie raz informuje o modlitwie Jezusa i budzeniu śpiących uczniów (Łk 22,41-46). Ponadto św. Marek podaje konkretną nazwę ogrodu na Górze Oliwnej, w którym Jezus się modli – Getsemani (Mk 14,32). Św. Łukasz zaś pisze ogólnie o Górze Oliwnej (Łk 22,39). Św. Łukasz również nic nie pisze, iż Jezus zabrał ze sobą trzech uprzywilejowanych apostołów: Piotra, Jakuba i Jana, by byli blisko Niego w czasie modlitwy (Mk 14,33-34).

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl