Nowy numer 13/2024 Archiwum

Siedem bibliotekarskich dni

Jutro rozpoczyna się, organizowany po raz jedenasty, ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Będzie uwalnianie książki, czytanie bajek i odjazdowy bibliotekarz.

– To szeroko rozumiany program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu zwiększenie zainteresowania książką, podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza – mówi Ewa Stańczyk, dyrektor MBP w tarnowie. Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek brzmi: „Czytanie łączy pokolenia”.

– Czytanie nieodłącznie kojarzy się z biblioteką, biblioteka stanowi centrum wymiany międzypokoleniowej, w którym doświadczenie współgra z nowym spojrzeniem na rzeczywistość. Na bibliotecznych półkach odnaleźć można zarówno historyczne dzieje i świadectwa dawnych wieków, jak i współczesne teksty, a nawet opowieści futurystyczne. Starodawne druki mogą bez przeszkód współistnieć obok nowoczesnych technologii, audio czy ebooków – dodaje.

Hasło nawiązuje do jubileuszu „650 lat w służbie książki”, który obchodzony jest w bieżącym roku. Dokument z dn. 12 maja 1364 r., wydany przez króla Kazimierza Wielkiego, ustanowił Studium Generale, czyli późniejszą Akademię Krakowską, a wśród pracowników potrzebnych dla jego funkcjonowania wymieniał stacjonariuszy, którzy organizowali wytwarzanie, udostępnianie i rozpowszechnianie kopii ksiąg rękopiśmienniczych, pełniąc tym samym role bibliotekarzy, księgarzy, wydawców. Tę datę uznaje się za początek służby książce w Polsce.

Szczegółowy program Tygodnia Bibliotek Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnowie na plakacie
Siedem bibliotekarskich dni   .

 

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy