Nowy numer 13/2024 Archiwum

The most religious diocese in Poland

Dlaczego nasza diecezja jest przez Wikipedię nazywana najbardziej religijną? Dzieci IV Synodu zadają pytania.

Druga część pierwszej księgi dokumentów IV Synodu mówi o katechizacji jako ściśle połączonej z przepowiadaniem słowa Bożego... O roli katechezy w diecezji specjalnie dla "Gościa Tarnowskiego" mówi ks. dr Tomasz Lelito, dyrektor wydziału katechetycznego kurii diecezjalnej w Tarnowie.

Skąd bierze się przeświadczenie angielskojęzycznej Wikipedii, że diecezja tarnowska to najbardziej religijna diecezja w Polsce?

- Z pewnością taka opinia opiera się m.in. na wielkim zaangażowaniu w katechizację Kościoła diecezjalnego. A katechizacja w diecezji tarnowskiej ma ponad 200-letnią historię…

To jest bardzo bogate dziedzictwo. Tworzyli je wybitni specjaliści od katechezy, jak chociażby ks. prof. Walenty Gadowski, który w XIX wieku wywarł ogromny wpływ na katechezę, nie tylko w diecezji, ale i w Polsce oraz Europie, gdyż dokonał korekty metody monachijskiej i stworzył własną, która została nazwana jego imieniem tzw. Gadowskischemethode. To bp Piotr Bednarczyk, który był autorem katechizmów bardzo cenionych w nauczaniu religii.

Kiedy katecheza została wyrzucona ze szkoły, przekazywanie orędzia Bożego odbywało się w salkach katechetycznych - była to ogromna, tytaniczna wręcz praca wielu pokoleń kapłanów, sióstr zakonnych i świeckich.

To dziedzictwo jest kontynuowane w szkołach od blisko 30 lat. Widzimy, jak bardzo zmieniły się w tym ostatnim czasie programy, pomoce katechetyczne. Możemy mieć powód do dumy, że nie odbiegamy w niczym od współczesnych standardów edukacyjnych. Mamy też wielu oddanych katechetów duchownych i świeckich - mówi ks. dr Tomasz Lelito, dyrektor wydziału katechetycznego kurii diecezjalnej w Tarnowie.

Printscreen z Wikipedii   Printscreen z Wikipedii
ks. Zbigniew Wielgosz/Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy