Nowy numer 17/2024 Archiwum

Słowo stało się Ciałem i zamieszkało między nami

Narodzenie Syna Bożego dokonuje się w Betlejem. Wtedy Jezus w sposób widzialny staje się Bogiem z nami.

A zatem można mówić o Starym i Nowym Izraelu. O Starym i Nowym Ludzie Bożym. Nowym Ludzie Bożym, który jest wspólnotą Kościoła.

Proces tworzenia ludu Bożego  rozpoczyna się od przymierza Boga z Abrahamem (Rdz 15,18). Z pokolenia właśnie Abrahama, wyjdzie Chrystus, wypełniając najdoskonalej wszystkie obietnice (Ga 3,16). Jezus także dał początek doskonałemu ludowi – możemy powiedzieć – duchowemu potomstwu Abrahama, ojca wiary. Wszystkie narody wchodząc do wspólnoty Kościoła Jezusa Chrystusa, poprzez wiarę uczestniczą w błogosławieństwie Abrahama. W Abrahamie „będą błogosławione wszystkie narody” (Ga 3,8).

Mówiąc jednak o Izraelu, który jest potomstwem Abrahama i o Kościele trzeba pamiętać, iż mówimy o swoistej ciągłości – kontynuacji ale i o rozdziale – dyskontynuacji. Owszem. Tak Izrael jak i Kościół to lud Boży. Jednak lud Nowego Testamentu, to lud nabyty na własność za cenę krwi Chrystusa (Dz 20,28; Ef 1,14) i w ten sposób wyłączony spośród pogan (Dz 15,14). Lud Nowego Przymierza jest świętą resztą Izraela, jest wspólnotą strzeżoną przez Pasterza, który oddał za nią swoje życie i dla niej powstał z martwych. Kościół jest królestwem świętym zapowiedzianym przez Stary Testament. Dzięki tajemnicy zmartwychwstania Chrystusa jest zapowiedzią Królestwa niewidzialnego i ponadczasowego, królestwa w którym będzie pokonana śmierć (1Kor 15,25-26; Ap 20,14). Kościół jako Ciało Chrystusa jest miejscem obecności Boga i kultu lepszego, doskonalszego  niż kult dawny. Jest to kult dostępny dla wszystkich (Mk 11,17).

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl