Nowy numer 13/2024 Archiwum

Kościół w Ewangelii św. Łukasza

Jeżeli chcemy zrozumieć wypowiedzi autora trzeciej Ewangelii na temat Kościoła, musimy sięgnąć także do Dziejów Apostolskich.

Jakie jest zadanie Kościoła - wierzących - według św. Łukasza?

Jeżeli chcemy zrozumieć wypowiedzi autora trzeciej Ewangelii na temat Kościoła, musimy sięgnąć także do drugiego dzieła św. Łukasza, a mianowicie Dziejów Apostolskich i w ich świetle oceniać wspólnotę założoną przez Jezusa Chrystusa.

W pismach św. Łukasza zbawcze działanie Mistrza z Nazaretu posiada specyficzny charakter i jest ściśle związane z odpowiedzią, jaką powinien dać człowiek. Jednym z jego oryginalnych ujęć jest ukazanie Jezusa jako twórcy nowej koncepcji życia. Chrystus jest dla niego Zbawcą, gdyż jest Wodzem (por. Dz 7,35). W Dziejach Apostolskich Mistrz z Nazaretu jest nazwany Władcą (Archēgos; raczej = Przywódca) i Zbawicielem (Dz 5,31). Określenie Archēgos było dosyć rozpowszechnione w świecie hellenistycznym. Posługując się nim, autor Dziejów Apostolskich podkreśla, że Jezus przynosi nową propozycję życia, nowy porządek, nową drogę. Widoczne jest to także w trzeciej Ewangelii. Propozycja nowego życia nazwana jest drogą (por. Łk 20,21; Dz 9,2; 13,10; 16,17; 18,25-26; 19,9.23; 22,4; 24,14.22). Mesjasz jest prototypem nowego człowieka. Jest nowym Adamem (rodowód Jezusa – Łk 3,38; por. z genealogią Mt 1,1). Cała antropologia św. Łukasza jest ukierunkowana na chrystologię: ludzkość powinna być ukształtowana według wzoru Chrystusa.

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl