Nowa władza w kurii

Z ks. Zbigniewem Pietruszką, nowym moderatorem Kurii Diecezjalnej w Tarnowie i nowym dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego rozmawia Grzegorz Brożek

 

Grzegorz Brożek:Biskup tarnowski Andrzej Jeż powierzył Księdzu dwie funkcje. Która funkcja jest ważniejsza?

ks. Zbigniew Pietruszka: - Obie są równie istotne, ale w pewnym sensie realizują się na różnych płaszczyznach. Otóż moderator według prawa jest najwyższym urzędnikiem w Kurii, który, pod władzą biskupa, koordynuje załatwiane w kurii sprawy administracyjne, jak i czuwa nad tym, by pozostali pracownicy kurii właściwie wypełniali powierzone sobie funkcje. Zastępcą moderatora kurii jest kanclerz. Moderator zatem to stanowisko urzędnicze, administracyjne. Podobnie, jak i zadania, które ma wykonywać. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że ze swej natury kuria jest urzędem duszpasterskim, gdyż ostatecznym celem i racją podejmowanych przez nią działań jest troska o jak najlepsze wypełnianie misji Kościoła, którą jest zbawienie dusz. Nie traktuję zatem pracy moderatora w kategoriach stricte urzędniczych. Wydział Duszpasterstwa Ogólnego służy działalności pasterskiej Biskupa. Czyni to współpracując z Dyrektorami innych Wydziałów Kurii oraz z duszpasterzami parafialnymi. Jak widać obie funkcje, które zostały mi powierzone dość mocno wiążą się ze sobą, przenikają.

Przychodzi Ksiądz z duszpasterstwa parafialnego. Łatwo podjąć zupełnie nowe obowiązki?

Nie jest to banalnym zadaniem. Przez ostatnie 12 lat byłem proboszczem par. pw. św. Jakuba w Tuchowie. W Kurii pracuję od 3 września. Nie miałem czasu by się rozpędzić, bo od początku musiałem podjąć swoje obowiązki, zwłaszcza że po wakacjach, we wrześniu, zawsze jest bardzo dużo pracy w Kościele. 11 października w dodatku zaczyna się Rok Wiary. Jednak wcześniej wiele pracy zostało zrobionej, a działań zaplanowanych i przygotowanych. Teraz wchodzę w mechanizmy pracy w Kurii, poznaję sprawy, ludzi, środowisko. 

Przez kilka lat, był Ksiądz kiedyś zastępcą dyrektora Caritas Diecezji Tarnowskiej. Czy tamto doświadczenie pracy kurialnej pomaga dziś?

- Nieszczególnie. Wiele się zmieniło. To jest dziś inna kuria niż wtedy, kilkanaście lat temu. Trochę  inna także jest jej struktura. Patrząc tylko na to, czym dziś zajmuje się Caritas, a czym zajmowała się wówczas widzę, że pracy dziś jest zdecydowanie więcej. Myślę, że dotyczy to wszystkich wydziałów. Kościół odczytuje znaki czasu, rozwija się, podejmuje coraz więcej akcji, działań. Moje niegdysiejsze doświadczenia nie są dziś szczególnie pomocne.

- Jakie jest największe wyzwanie, które dziś stoi przed Księdzem?

Przygotowanie Roku Wiary w diecezji. Rozpoczynamy go 11 października. Mamy dokumenty, na których się opieramy, a więc przede wszystkim  List Apostolski Benedykta XVI „Porta fidei”, są noty Kongregacji Nauki Wiary, są dokumenty Kościoła w Polsce. Ostatnio zebraliśmy się w Kurii 5 września na międzywydziałowym zebraniu dotyczącym ustalenia najważniejszych wydarzeń związanych z Rokiem Wiary w diecezji, a we wtorek 11 września mamy spotkanie z biskupem tarnowskim Andrzejem Jeżem, w czasie którego będziemy chcieć przedstawić przygotowania, zyskać ich akceptację i zacząć działać, informować diecezję, proboszczów, parafie, katechetów o tym jak diecezja planuje obchodzić rok wiary.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..