Radiowo-Internetowe Studium Biblijne zrobiło następny krok. Jest nim lectio divina.
7 września w kościele pw. św. Maksymiliana w Tarnowie odbyło się spotkanie z Pismem Świętym, które prowadził ks. dr hab. Piotr Łabuda, biblista, wykładowca studium. Odkrywanie Pisma odbywało się za pomocą metody lectio divina. – To pewien sposób czytania Biblii i forma modlitwy. Aby było naprawdę doświadczeniem rzeczywistej i nieustającej miłości Boga, konieczne jest odpowiednie nastawienie duchowe – mówi ks. P. Łabuda. – Lectio divina nie jest praktyką zarezerwowaną dla jakiegoś bardzo zaangażowanego wiernego lub grupy specjalistów w dziedzinie modlitwy. Nie jest to metoda tylko dla duchownych, dla sióstr zakonnych czy też ludzi szczególnie wybranych. To sposób życia, modlitwy, bez której nikt z nas tak naprawdę nie może być autentycznym chrześcijaninem we współczesnym, często zeświecczonym świecie – dodaje.
Lectio divina składa się z czterech etapów: czytanie (lectio), rozmyślanie (meditatio), modlitwa (oratio) i kontemplacja (contemplatio). Na pierwszym spotkaniu uczestnicy rozważali fragment z Ewangelii św. Łukasza o dwóch uczniach zdążających do Emaus (Łk 24, 13–35).
Spotkania są cykliczne i będą odbywać się w Tarnowie, w każdy pierwszy piątek miesiąca – kościół p.w. św. Maksymiliana, 19.30.