Recytacja poezji, modlitwa i rozmowy wypełniły wieczór w tutejszym sanktuarium Matki Bożej.
W sanktuarium MB w Okulicach odbyło się jubileuszowe spotkanie Rodziny Radia Maryja w związku z minioną niedawno 50. rocznicą koronacji cudownego obrazu.
O godz. 18, po modlitwie Anioł Pański, młodzież z okulickiej grupy teatralnej przedstawiła montaż słowno-muzyczny „Matka dająca życie”. Przypomniano też archiwalne nagranie filmowe wydarzenia sprzed 50. lat.
Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Jeż. - Przed 50-ciu laty, krzewiona od wielu pokoleń cześć wobec Okulickiej Pani, znalazła swoje uwieńczenie w uroczystej koronacji Jej cudownego wizerunku. Była to pierwsza koronacja obrazu Matki Bożej w powojennej Polsce i dlatego posiada ona szczególną wymowę i znaczenie po dzień dzisiejszy. Koronacja wizerunku Maryi to wyraz przypieczętowania miłości i oddania się w Jej ręce. To wymowne świadectwo ubezpieczenia własnych losów, losów swojej rodziny i bliskich, w ramionach miłującej Matki. W czasach, gdy zalewają nas różnego rodzaju propozycje ubezpieczania się na wszelkie okoliczności i wypadki losowe; oferty gwarantujące tzw. „pogodną i dostatnią starość”, jako ludzie wiary pokładamy ufność nie tyle w ludzkich strukturach ubezpieczeń, co w Bożym ubezpieczeniu, którego najwymowniejszym wyrazem było oddanie ludzkości przez Chrystusa swojej Matki - powiedział w homilii hierarcha.
Biskup zwrócił uwagę na temat ochrony ludzkiego życia poczętego. - Okulickie sanktuarium staje się coraz bardziej domem troski o życie. Do „Matki dającej życie” przybywają coraz liczniej młode małżeństwa, aby prosić o dar potomstwa, a także modlić się o łaskę zdrowia dla swych dzieci. Przy „Matce życia” gromadzą się ci, którym leży głęboko na sercu troska o ludzkie życie, zwłaszcza o to najbardziej bezbronne, ukryte pod sercem matki. Kościół broniąc prawa do życia, odwołuje się do szerszej, uniwersalnej płaszczyzny, która obowiązuje wszystkich ludzi. Prawo do życia nie jest tylko kwestią światopoglądu, nie jest tylko prawem religijnym, ale jest prawem człowieka. Jest prawem najbardziej podstawowym. Bóg mówi: „Nie będziesz zabijał!”. Przykazanie to jest zarazem fundamentalną zasadą i normą kodeksu moralności, wpisanego w sumienie każdego człowieka. Miarą cywilizacji – miarą uniwersalną, ponadczasową, obejmującą wszystkie kultury – jest jej stosunek do życia. Błogosławiony Jan Paweł II, podczas pielgrzymki do Polski w 1997 roku, przestrzegał: „Cywilizacja, która odrzuca bezbronnych, zasługuje na miano barbarzyńskiej. Choćby nawet miała wielkie osiągnięcia gospodarcze, techniczne, artystyczne, naukowe”. W okulickim sanktuarium, gdzie króluje „Matka dająca życie”, pragniemy otaczać modlitwą każde ludzkie życie - podkreślił pasterz tarnowskiego Kościoła, który stwierdził również, że od dziesięcioleci nie ma polityki prorodzinnej, a dziecko bywa widziane jako zagrożenie. - Jeżeli nie odwrócimy zapaści demograficznej, staniemy się narodem wymierającym, a przecież możemy wnieść do cywilizacji i kultury europejskiej ewangeliczne wartości - dodał bp Jeż.
Po Eucharystii wierni odmówili Różaniec. Słuchacze i telewidzowie mogli później uczestniczyć w Rozmowach Niedokończonych.
Wydarzenie transmitowane było przed Radio Maryja i telewizję Trwam. – Głównym motywem dzisiejszego spotkania, modlitwy, jest dziękczynienie za koronację obrazu Matki Bożej Okulickiej – informuje ks. Roman Majoch, proboszcz i kustosz sanktuarium.
Obraz Matki Bożej koronował 9 września 1962 roku kard. Stefan Wyszyński w asyście biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza i wikariusza kapitulnego bp. Karola Wojtyły. Oprócz biskupów i księży we Mszy św. uczestniczyło blisko 100 tys. wiernych.