Nauczyciele u Matki przejdź do galerii

Pielgrzymka ma przede wszystkim charakter religijny i służy pogłębieniu wiary wszystkich uczących w szkole, na których spoczywa odpowiedzialność związana z wychowywaniem młodego pokolenia.

– Założeniem naszego pielgrzymowania jest zdobywanie dóbr duchowych. Dziś u Matki Bożej, w przededniu Roku Wiary, prosimy o łaski potrzebne w realizowaniu powołania nauczycielskiego. Poza tym każdego roku spotykamy się gdzie indziej, więc staramy się poznawać i nawiedzać nasze diecezjalne sanktuaria – mówi ks. Piotr Pasek, diecezjalny duszpasterz nauczycieli i wychowawców. W Okulickim sanktuarium zebrało się kilkuset pielgrzymów. W tym roku pierwszy raz w pielgrzymce uczestniczyli również katecheci.

Z nauczycielami na liturgii spotkał się biskup tarnowski Andrzej Jeż. – Święci nauczyciele przez wieki byli prawdziwymi latarniami morskimi dla ludzkości, wskazywali jej nowe drogi, wnosili swój wkład w kształtowanie nowych modeli kultury, odpowiadali na nowe wyzwania stojące przed narodami. Święci nauczyciele posiadają dodatkowy zmysł, którym jest umiejętność patrzenia na ucznia oczami samego Boga. Dzięki temu pragną oni zawsze najwyższego dobra swoich uczniów i rzeczywiście do tego dążą – mówił hierarcha w homilii. Zauważył również, że wszystkie sanktuaria mają coś wspólnego ze szkołą. – Do sanktuariów bowiem przybywają ciągle nowe pokolenia ludzi, aby uczyć się mądrości, która pomaga dobrze i owocnie żyć; aby szukać rady na życiowych rozdrożach i by znaleźć oparcie w Tej, którą nazywamy naszą Matką i Nauczycielką. Sztuka pięknego i owocnego życia należy do tych najtrudniejszych, z której egzamin trzeba składać dzień po dniu – dodał.

Duszpasterstwo nauczycieli działa w dekanatach, w których ustanowieni są duszpasterze. – Oni koordynują i animują pracę duszpasterską z nauczycielami. Ona odbywa się na co dzień często w bezpośrednim kontakcie ze szkołą, w których kapłani towarzyszą nauczycielom – tłumaczy ks. Pasek. Niezależnie od tego dekanalni duszpasterze organizują spotkania dla środowiska nauczycielskiego.

W dekanacie brzeskim ks. Krzysztof Klimczak z Gosprzydowej regularnie zaprasza nauczycieli na spotkania w sanktuarium, na modlitwę, duchowe skupienia, za każdym razem proponując także krótki wykład na tematy wychowawcze. W dekanacie łąckim co miesiąc wszystkich nauczycieli ks. Wiesław Majca zaprasza w pierwszą sobotę miesiąca na nabożeństwo fatimskie i procesję różańcową, które nauczyciele prowadzą. W dekanacie Tarnów-Północ za duszpasterstwo odpowiada ks. Wiesław Frączek, filipin. – W każdą trzecią niedzielę miesiąca Msza św. parafialna o 15:30 jest sprawowana w intencji środowiska nauczycielskiego i przygotowujemy także homilię związaną z realizacją tego powołania – mówi. Poza tym w dekanatach w Adwencie i Wielkim Poście systematycznie organizowane są dni skupienia.

– Rozwój duchowy nauczyciela jest niezmiernie ważne. „Z obfitości serca mówią usta”, przypomina Biblia. Jeśli nauczyciel ma otwarte serce na Pana Boga, to serce to potrafi dać, ofiarować swoim uczniom – mówi ks. Piotr Pasek.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..