Zainspirowany jest wydarzeniami z października 1918 r., kiedy to tarnowianie odebrali Austriakom władzę nad miastem, oddając ją "rządowi w Warszawie".
- Chcemy jednak nie tylko świętować radosne historyczne wydarzenie, ale też zachęcić do zastanowienia się nad jakością współczesnej polskiej niepodległości – mówi Piotr Dziża z Obywatelskiego Porozumienia Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości.
W programie festiwalu znalazły się m.in targi książki historycznej i niepodległościowej, spektakle teatralne, pokazy filmów, dyskusje panelowe. Kilkudniowy blok spotkań zakończy 30 października II Marsz Niepodległości.
Tarnów odzyskał niepodległość 31 października 1918 roku, kiedy to w godzinach rannych obecni w mieście żołnierze legionowi rozbroili austiackich. Do godz. 8:00 miasto całkowicie było w rękach polskich. Wiadomość o tarnowskim przewrocie wojskowym przyspieszyła przejęcie władzy m.in. w Krakowie. - Festiwal ma stanowić oddolne, obywatelskie wzmocnienie dla dumnego hasła "Tarnów - Pierwsze Niepodległe", jakim posługuje się nasze Miasto, a odnoszącego się do tej chlubnej karty naszej lokalnej i ogólnonarodowej historii – dodaje Dziża.
Organizatorem festiwalu jest zawiązane w tym roku Obywatelskie Porozumienie Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości, które w deklaracji uznaje "niepodległość państwa polskiego oraz wolność jego obywateli jako warunek konieczny dla pełnego rozwoju narodu polskiego oraz pomyślnej jego przyszłości, za które to wartości miliony naszych rodaków poświęciło swe życie". Mimo krótkiego okresu działania Porozumienie skupia kilkaset osób z 20 organizacji oraz osoby niezrzeszone, którym drogie są ideały patriotyczne.
Szczegółowy program Festiwalu opublikujemy niebawem.