Na zaproszenie wójta gminy Dębno oraz szkół ponadgimnazjalnych w Łysej Górze przybyło blisko 200. uczniów na pierwsze w takim wymiarze obchody 11 listopada.
Delegacje z prawie wszystkich szkół gminy Dębno uczestniczyły w obchodach Święta Niepodległości, które odbyły się w Łysej Górze. – Brakowało nam wspólnego świętowania młodzieży szkolnej. Mamy obchody dla osób dorosłych, dla stowarzyszeń, ale nie mieliśmy dla młodych i dzieci. Myślę, że możemy im przekazać coś ważnego – odzyskaliśmy niepodległość i winniśmy się z tego cieszyć. Wspólne świętowanie ma też cel integracyjny, są tu szkoły podstawowe, gimnazja i ponadgimnazjalne, jest więc możliwość pokazania się, podzielenia swym dorobkiem, talentami. Cieszę się, że są wśród nas kadeci, którzy zachowują tradycje niepodległościowe i patriotyczne, pokazując rówieśnikom, jak są one ważne – mówi Grzegorz Brach, wójt gminy Dębno.
Uroczystość rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem ks. dr. płk. Marka Wesołowskiego, szefa fundacji św. Marcina „Patria et Misericordia”, organu prowadzącego od września w Łysej Górze Liceum Akademickie Korpusu Kadetów. Na Eucharystii byli obecni kadeci, uczniowie szkół z terenu gminy Dębno, nauczyciele, rodzice i samorządowcy.
Druga część uroczystości odbyła się na cmentarzu parafialnym, gdzie znajduje się grób poległych łysogórzan podczas I i II wojny światowej. Młodzież złożyła wieniec i zapaliła znicze.
Symboliczne wydarzenie miało miejsce przed budynkiem szkoły, gdzie wójt gminy Dębno przekazał delegacjom z poszczególnych szkół flagę narodową. Uczestnicy przeszli następnie do sali gimnastycznej, gdzie wysłuchali okolicznościowej akademii w wykonaniu kadetów. Każda ze szkół zaprezentowała także jedną piosenkę patriotyczną. – Było naprawdę świetnie i trzeba co roku organizować taką uroczystość. Staramy się w naszej szkole pielęgnować wartości patriotyczne – mówią Marta i Dominika ze szkoły w Łysej Górze. Wielkim aplauzem nagrodzono kompanię honorową Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów, która wykonała pokaz musztry paradnej. – Myślę, że warto było zorganizować takie święto, bo młodzi, którzy nie znają dobrze historii Polski, mogą w ten sposób nią się zainteresować. W ogóle więcej powinno być takich imprez patriotycznych. A musztrę ćwiczyliśmy od września, przygotowujemy też pokaz musztry konnej, ale to dopiero w przyszłości – opowiada kadet Michał Kucharski.
Dla wszystkich gości przygotowano na koniec żołnierską grochówkę. Gospodarzami uroczystości było Liceum Kadetów oraz Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Łysej Górze. – To był nasz wspólny pomysł, żeby młodzież mogła się spotkać, poznać, razem współdziałać. Mamy nadzieję, że będziemy mogli w przyszłości organizować takie uroczystości. To pierwszy raz w takim wymiarze, do tej pory akademie z okazji Święta Niepodległości odbywały się w każdej szkole niejako osobno, ale od kiedy są z nami kadeci, jest okazja by coś wspólnie zrobić – mówi Maria Piela, dyrektor Zespołu Szkół w Łysej Górze.