Bp A. Jeż pobłogosławił odnowioną kaplicę seminaryjną.
Uroczystość rozpoczęła się procesją z kaplicy w Domu Alumna do starego gmachu seminarium, a następnie uroczystym otwarciem drzwi odnowionej kaplicy. – Otrzymała ona wezwanie bł. ks. Romana Sitki, który w tej kaplicy się modlił, szczególnie kiedy był rektorem seminarium i który za wiarę alumnów i seminarium duchowne oddał życie w hitlerowskim obozie śmierci Auschwitz – wyjaśnia ks. Jacek Nowak, rektor WSD w Tarnowie.
Kaplica została odrestaurowana według projektu ks. prał. Tadeusza Bukowskiego, który zaprojektował także nowe ławki, ołtarz do sprawowania Mszy św., ambonkę, szafę-zakrystię oraz nowoczesny konfesjonał. Nadzór nad odnowieniem głównego ołtarza w kaplicy pełnił prof. Zbigniew Górowski. Nad całością prac renowacyjnych czuwał ks. prał. Stefan Cabaj. Odnowienie kaplicy było możliwe dzięki materialnemu wsparciu kapłanów naszej diecezji. – Złożone przez nich ofiary na remont kaplicy są, jak niegdyś, wymownym znakiem wdzięczności dla tego miejsca, gdzie rozwijało się ziarno naszego kapłańskiego powołania – dodaje ksiądz rektor.
Kaplica w starym gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie służyła kandydatom do kapłaństwa od 1856 r. W roku 1869 została gruntownie przebudowana. Wtedy też, w odpowiedzi na apel biskupa Józefa Alojzego Pukalskiego, kapłani całej diecezji ufundowali ołtarz, w którym został umieszczony obraz autorstwa Zygmunta Grinera „Przekazanie kluczy Piotrowi”. Zarówno wystrój ołtarza, jak i sam obraz były również świadectwem przywiązania tarnowskiego duchowieństwa do Stolicy Apostolskiej. Nowo ufundowany piękny ołtarz, będący wotum kapłanów za dar powołania, został poświęcony przez biskupa J.A. Pukalskiego w 1875 r. Piętnaście lat później, w 1890 r., w ołtarzu umieszczono kopię obrazu Van Dycka „Chrystus na krzyżu”. Kaplica była przebudowywana jeszcze w roku 1980 i w takim kształcie istniała aż do 2004 r., kiedy bp Wiktor Skworc konsekrował nową kaplicę pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w tzw. Domu Alumna.