Msza św., wykład i spotkanie z politykami złożyły się na obchody 32. rocznicy podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich.
Msza św. pod przewodnictwem bp. Władysława Bobowskiego
Krzysztof Jasiński
W sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie odbyły się obchody 32. rocznicy podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich. Porozumienie zostało zawarte między ówczesnymi władzami PRL a strajkującymi rolnikami.
Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Władysław Bobowski. Uczestnicy wysłuchali wykładu dr. Antoniego Kury na temat porozumień w świetle dokumentów IPN. Czas obchodów był również okazją do rozmów z politykami.
Msza św. w tuchowskim sanktuarium
Krzysztof Jasiński
- Wieś zaczęła pustoszeć. Coraz więcej odłogów. Nie ma programu dla małych i drobnych gospodarstw rolnych, o czym mówimy już od dawna. I takie przesłanie z Tuchowa pójdzie. Musi powstać specjalny program dla małych gospodarstw, żeby zachęcić młodych ludzi, aby zostali tu i utrzymali gospodarstwa, by były dla nich większe dopłaty do hodowli i premie, żeby uzyskiwali z tego dochody, a jednocześnie, żeby ci ludzie mieli miejsca pracy, by sobie dorobić i móc spokojnie żyć. Jeżeli takich warunków nie stworzymy tym gospodarstwom, zabijemy południowo-wschodnią Polskę – powiedział dla RDN Małopolska Paweł Augustyn, delegat do Izby Rolniczej i przewodniczący obchodów porozumień rzeszowsko-ustrzyckich.
Spotkanie w auli
Krzysztof Jasiński