W Tarnowie odbyło się specjalne spotkanie opiekunów Dziewczęcej Służby Maryjnej.
O zaangażowaniu przewodniczek, przygotowaniach do udziału w Diecezjalnej Pielgrzymce DSM oraz nowych formach pracy z grupami Dziewczęcej Służby Maryjnej rozmawiali ich opiekunowie na specjalnym spotkaniu. Uczestniczyło w nim kilkadziesiąt sióstr, pań i księży – opiekunów DSM z różnych parafii naszej diecezji.
Tematem przewodnim była zbliżająca się doroczna pielgrzymka DSM. W tym roku wspólnoty Dziewczęcej Służby Maryjnej spotkają się w najmłodszym sanktuarium naszej diecezji, w Czermnej, przy obrazie Matki Bożej Pocieszenia. Każdej przybyłej grupie będzie patronował święty lub święta – świadek wiary. W ramach przygotowania do tego wydarzenia dziewczęta będą starały się nieść posługę samarytańską na wzór Maryi – ich zadaniem jest odnaleźć w swoich parafiach osoby potrzebujące pociechy płynącej z wiary i modlitwy, by przedstawić Sercu Maryi ich imiona i troski.
Opiekunowie otrzymali zaproszenie skierowane dla przewodniczek DSM do udziału w Spotkaniu Młodych Lednica 2000 – 1 czerwca, oraz w spotkaniach formacyjnych – Oazie Modlitwy w Ciężkowicach (26–28.04) oraz Dniach Formacji Misyjnej w Czchowie (24–26.05). Przewodniczki to najstarsze dziewczęta w grupach DSM, które przez prowadzenie spotkań i opiekę nad młodszymi koleżankami podejmują odpowiedzialność za dzieło DSM. Ks. Paweł Górski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży tarnowskiej kurii, podkreślił konieczność ich stałej formacji: – W czasie kursu na przewodniczkę dziewczyny dużo się uczą i mają wielkie możliwości. Nie można pozwolić, by taki potencjał zginął i zmarnował się.
Wszystkie dziewczęta są zaproszone do udziału w Wakacjach z Bogiem (w tym roku w terminie 31.07–11.08 w Gródku nad Dunajcem) oraz w nowej formie rekolekcyjnej – trzydniowym skupieniu dla młodszych uczestniczek DSM, planowanym na koniec września. Ponadto wspólnoty z okolic Tarnowa zachęcone zostały do udziału w pieszej pielgrzymce do Sanktuarium w Tuchowie, którą siostry służebniczki dębickie organizują co roku 1 maja.
S. Katarzyna Król, diecezjalna opiekunka DSM, przedstawiła przebieg prac nad trzecią częścią podręcznika DSM. Materiały zredagowane niegdyś przez ks. Zygmunta Bochenka i s. Salezję Kardas są obecnie poprawiane i można mieć nadzieję, że ukażą się jesienią. Dzięki temu wspólnoty DSM otrzymają pełny, 6-letni program formacyjny. Nie zabrakło też praktycznych rozmów o konkretnych formach zaangażowania dziewcząt w parafiach, zwłaszcza w liturgii, strojach DSM oraz współpracy dekanalnej i ogólnodiecezjalnej.