„Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych” to temat trwającego w Tarnowie tygodnia bibliotek.
Biblioteczne imprezy rozpoczęli członkowie Grupy Młodych Autorów oraz bibliotekarze, którzy przebrani za bajkowe postacie czytali teksty Juliana Tuwima. Przy okazji rozdawali też ulotki zachęcające do czytania książek. – Kiedy otwierasz książkę, nigdy nie zaatakuje Cię informacja, że nowy fotel twojego kumpla z podstawówki jest bardzo wygodny i 22 osoby lubią to. W książce nigdy nie skończą się baterie. Książkę można zrzucić nawet z 10 piętra, zdeptać, usiąść na niej, a i tak będzie nadal działać – mówią z uśmiechem bibliotekarze.
W ramach tygodnia odbyło się też uroczyste otwarcie Filii nr 1. Nowe pomieszczenia z dobrym dostępem dla niepełnosprawnych mieszczą się w budynku Hali Sportowo-Widowiskowej Pałacu Młodzieży przy ul. Gumniskiej. Nowa filia to większy komfort korzystających z czytelni i nowe możliwości dla tej dzielnicy. Biblioteka dysponuje dwoma odnowionymi pomieszczeniami. W jednym mieści się wypożyczalnia oraz cztery stanowiska komputerowe z dostępem do internetu dla czytelników. Drugie pomieszczenie pełni funkcję czytelni. Księgozbiór liczy obecnie 20 tys. woluminów (lektury, literatura piękna dla dorosłych i dla dzieci, literatura popularn
W Tarnowie można było posłuchać bajek J. Tuwima
Joanna Sadowska /GN
o-naukowa). Osobom niepełnosprawnym łatwiejszy dostęp do księgozbioru umożliwia winda.
Jak podkreśla dyrektor Biblioteki Publicznej Ewa Stańczyk, zmiany pozwoliły także na poszerzenie oferty placówki, która już działa pełna parą. Przez cały kwiecień odbywały się tam warsztaty dziennikarskie realizowane przez Fundację Inicjatyw Twórczych we współpracy z MBP w ramach projektu „Internetowa Młodzieżowa Telewizja Obywatelska”. W maju rozpoczną się cykliczne spotkania z Latarnikiem w ramach ogólnopolskiego programu „Polska Cyfrowa Równych Szans”, którego celem jest zachęcanie przedstawicieli pokolenia 50+ do zrobienia pierwszego kroku w Internecie. Na czerwiec zaplanowano wykłady dla młodzieży z dziedziny językoznawstwa, dotyczące różnych odmian współczesnej polszczyzny.
Tydzień potrwa do 15 maja.