W tym roku Noc Muzeów odbędzie się w Tarnowie, Dąbrowie Tarnowskiej i Dębnie.
Dąbrowska Noc Muzeów odbędzie się 18 maja, w Ośrodku Spotkania Kultur, czyli w dawnej synagodze chasydzkiej, gdzie uczestnicy będą mogli odkryć nieznane zakątki tego miejsca - niedostępnej na co dzień części obiektu. Aby poczuć wyjątkowość szabasowej nocy przygotowano również występy formacji tanecznych z Dąbrowy Tarnowskiej, które nawiązywać będą do kultury żydowskiej. Przewidziano również projekcję filmu „niespodzianki". Ponadto, wolontariusze imprezy wystąpią w strojach ludowych i nawiązujących do lokalnej historii. Noc rozpocznie się o godz. 18:00 i potrwa do 23:00.
W sobotę 18 maja swoje podwoje otworzy też tarnowski ratusz. W programie prezentacja kostiumów historycznych w wykonaniu uczennic z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie, niezwykłe przykłady z porcelany, przedmioty, które wyszły już z użytku, pokaz i możliwość przymierzania dawnych zbroi, pokaz konserwacji dzieł sztuki, zwiedzanie wystawy „W kontuszu i przy szabli”, wejście na wieżę (wstęp 10 zł). Początek godz.19.00.
W Muzeum Etnograficznym odbędzie się Cygańska Wiosna (godz. 19.00-23.00), czyli rozpalenie ogniska, zwiedzanie międzynarodowej wystawy poplenerowej artystów romskich „Rzeźba dla romskiej dzielnicy Celj w Brnie”, występ zespołu romskiego z Rumunii, zwiedzanie nowo otwartej ekspozycji etnograficznej „Teatr Bogu i Sobie” i pokaz filmów o tematyce obrzędowej. Ponadto występ trzykrotnej uczestniczki Szansy na sukces - Danuty Balcer, promocja potraw regionalnych (Koło Gospodyń Wiejskich z Zalasowej), występ Zespołu Ludowego Zalasowioki, możliwość posmakowania kuchni romskiej, fotografowanie rodzinne w monidle, pokaz filmów romskich w Lamusie i zabawa przy ognisku
W tarnowskiej Izbie Pamięci Światowego Związku Żołnierzy AK – Okręg Tarnów, w godz. 19.00 – 23.00 zaplanowano Żołnierską Noc Muzeów. Będzie to okazja do zwiedzanie stałej ekspozycji dotyczącej funkcjonowania Polskiego Państwa Podziemnego oraz Konspiracji działającej w rejonie tarnowskim (1939-1945), spotkania z gościem specjalnym - grupą rekonstrukcji historycznej 16. Pułku Piechoty. Ponadto, pokaz replik uzbrojenia umundurowania oraz wyposażenia polskich żołnierzy z września 1939 roku i opowieści tarnowskich krótkofalowców oraz nawiązanie łączności z odległymi miejscami w kraju i na świecie.
Na zamku w Dębnie w godz. 17.30 – 24.00 będzie m.in. żywa lekcja historii, czyli inscenizacje wokół zamku związane z dziejami zamku i regionu na tle XIX-wiecznych zrywów powstańczych, koncert uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Brzesku, inscenizacja słowno - muzyczno - teatralna na podstawie pamiętnika Ludwika Dębickiego, - gra terenowa ze znajomości historii, powstań narodowych w XIX w. Projekt realizowany przy współpracy z Fundacją TIMSZEL i z „Grupą Teatralną” młodzieży działającej przy parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku
Wstęp na wszystkie imprezy – bezpłatny, oprócz wejścia na wieżę ratuszową w Tarnowie.