Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Unia na moim podwórku? Konkurs!

Tych perełek sztuki i kultury polskiej nie udałoby się tak szybko odnowić, gdyby nie pomoc Unii Europejskiej.

Kościół św. Andrzeja Ap. w Lipnicy Murowanej   Kościół św. Andrzeja Ap. w Lipnicy Murowanej
Wnętrze odnowionej świątyni
Ks. Zbigniew Wielgosz /GN
Liczba wniosków o dotacje z programów europejskich, jeśli chodzi o parafie w diecezji tarnowskiej, nie powala, ale efekty wykorzystania już przyznanych pieniędzy widać. Między innymi w Lipnicy Murowanej i Sobolowie, gdzie uzyskane pieniądze pomogły dokończyć kosztowną renowację kościołów. – U nas rewitalizacja kościoła św. Andrzeja Ap. w Lipnicy Murowanej skończyła się nawet przed czasem – mówi ks. prał. Zbigniew Kras, lipnicki proboszcz. – Jesteśmy dumni z naszego kościoła – podkreśla Andrzej Śliwa z Sobolowa, gdzie została odnowiona XVI – wieczna drewniana świątynia.

Kościół w Sobolowie   Kościół w Sobolowie
Wnętrze odnowionej świątyni
Grzegorz Brożek /GN
Parafia w Sobolowie była również beneficjentem dwóch programów edukacyjnych dla uczniów miejscowej szkoły podstawowej: „Krok po kroku” oraz „Szkoła na miarę sukcesu”. Pieniędzmi z Unii mogą pochwalić się w Szynwałdzie, gdzie parafia była beneficjentem projektu edukacyjnego „Śladami Jana Pawła II”. Uczestniczące w nim dzieci mogły nie tylko zdobyć lub poszerzyć wiedzę z zakresu historii czy geografii miejsc związanych z polskim papieżem, ale na własne oczy je zobaczyć. Odbyły się wycieczki do Wadowic, Krakowa, Częstochowy, Zakopanego i Starego Sącza.

Ciekawy pomysł, dzięki unijnej dotacji, zostanie zrealizowany w Muszynie, przy kościele parafialnym św. Józefa. Na blisko hektarze ziemi powstaną Muszyńskie Ogrody Biblijne jako unikatowy produkt turystyczny w województwie małopolskim. – Jesteśmy w fazie przygotowywania projektów zagospodarowania przestrzeni – mówi ks. Paweł Stabach, proboszcz w Muszynie. Ks. Paweł Stabach   Ks. Paweł Stabach
Wokół kościoła św. Józefa w Muszynie powstaną Ogrody Biblijne
Ks. Zbigniew Wielgosz /GN

Dzięki pieniądzom z Unii wiele zmieniło się również w zwyczajnym, niesakralnym otoczeniu. Dla wszystkich, którzy to dostrzegą, został ogłoszony konkurs.

Każdy może wygrać

Aby mieć szansę na wygranie jednego z trzech tabletów bądź oprogramowania antywirusowego należy przesłać krótki tekst (max. 4500 znaków ze spacjami) bądź zdjęcie (nie większe niż 5 MB, w formacie JPG) opisujące pozytywne zmiany w Waszym najbliższym otoczeniu, zrealizowane przy wsparciu środków unijnych.

Zgłaszane propozycje mogą dotyczyć dowolnego miejsca bądź pomysłu. Prace można zgłaszać przez cały okres ukazywania w Gościu Niedzielnym publikacji projektowych, czyli do 25 lipca br. W konkursie mogą brać udział tylko osoby fizyczne, niepełnoletnie za zgodą opiekuna. Należy je przesyłać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres projekt@gosc.pl lub za pośrednictwem poczty tradycyjnej na adres WKM „Gość Niedzielny”, ul. Wita Stwosza 11, 40-042 Katowice. Tytuł maila, a w przypadku zgłoszeń przesłanych fizycznie – dopisek – powinien brzmieć „Fundusze Europejskie: Co dobrego na moim podwórku?”

Lista laureatów zostanie opublikowana w tygodniku „Gość Niedzielny” nr 32/2013 na 11 sierpnia 2013 r. Prace nadesłane na konkurs opublikujemy również na naszych stronach internetowych. Szczegóły i regulamin można znaleźć na stronie http://gosc.pl/Blizej_sasiada

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy