Nowy Numer 21/2019 Archiwum

Dni patrona przejdź do galerii

W Jodłowej odbyły się III Dni Stanisławowskie ku czci patrona parafii św. Stanisława ze Szczepanowa.

W sobotnie popołudnie zaproszeni prelegenci przedstawili wykłady dotyczące patrona jodłowskiej parafii. Konferencja naukowa miała tytuł "Święty Stanisław ze Szczepanowa – Ojciec Ojczyzny i patron Jodłowej – w historii, kulturze i języku Słowian”. Konferencję objął patronatem Instytut Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

Wykład „Spojrzenie na Jodłową i Osiach poprzez postać św. Stanisława BM” wygłosił ks. dr Julian Kapłon. O przedchrześcijańskich miejscach kultu na Przedgórzu Rzeszowskim mówił dr Marek Florek z UMCS. Z kolei dr Leszek Mikrut wystąpił z wykładem „Postać św. Stanisława BM w wybranych literaturach słowiańskich”. Ks. dr Piotr Drewniak ukazał kult św. Stanisława na podstawie wybranych przedstawień ikonograficznych w diecezji tarnowskiej. O kulcie patrona Polski mówił również ks. prał. Władysław Pasiut, kustosz sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie. Wystąpieniom towarzyszył śpiew chóru sanktuaryjnego z Jodłowej oraz zespołu Kumoterki i Kumotrzy z Tarnowa.

O hymnie "Gaude Mater Poloniae" mówi dr Leszek Mikrut:

dr Leszek Mikrut
Ks. Zbigniew Wielgosz /GN

Po konferencji młodzież z gimnazjum i liceum w Jodłowej przedstawiła fragmenty dramatu „Święty Stanisław Szczepanowski” ks. Pawła Wieczorka. Inscenizację przygotowały Beata Ogu i Barbara Gil. Ks. proboszcz Zenon Tomasiak, kustosz sanktuarium Dzieciątka Jezus i organizator Dni, ogłosił, że w przyszłym roku tematem konferencji naukowej będzie „Jodłowski pomnik Konstytucji 3. Maja – przejawem umiłowania ojczyzny i tęsknoty za wolnością”. Sobotni dzień zakończył koncert chóru sanktuaryjnego z Jodłowej pod dyrekcją Waldemara Sztorgina. Niedziela była czasem modlitwy, ale i wspólnej rodzinnej zabawy podczas parafialnego pikniku.

O Dniach Stanisławowskich mówi ks. Zenon Tomasiak:

Ks Zenon Tomasiak
Ks. Zbignniew Wielgosz /GN

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL