Komitet UNESCO zdecydował o wpisaniu na listę światowego dziedzictwa kopalni soli i trzech cerkwi.
Głosowanie odbyło się w Phnom Penh w Kambodży 21 i 23 czerwca. Komitet Światowego Dziedzictwa uznał, że na prestiżowej liście znajdą się Kopalnia Soli w Bochni oraz trzy greckokatolickie cerkwie, którymi dzisiaj opiekują się parafie rzymskokatolickie, a mianowicie cerkiew w Kwiatoniu, Powroźniku i Brunarach. Czwarta z cerkwi, uznana za obiekt o wielkim znaczeniu dla kultury ogólnoświatowej, znajduje się w Owczarach, w diecezji rzeszowskiej.
– Różnorodność form i typów, doskonałość ciesielskich rozwiązań konstrukcyjnych oraz odmienność stylistyczna wyróżnia drewniane budownictwo cerkiewne w obszarze polskich i ukraińskich Karpat od drewnianego budownictwa sakralnego pozostałej części Europy – wyjaśniał Narodowy Instytut Dziedzictwa, prezentując kandydatów do listy UNESCO.
Razem z polskimi cerkwiami na listę zostały wpisane cerkwie ukraińskie: cerkiew pw. Zesłania Ducha Świętego w Potyliczu, pw. św. Dymitra w Matkowie, pw. Świętej Trójcy w Żółkwi, pw. św. Jerzego w Drohobyczu, pw. św. Ducha w Rohatyniu, pw. Narodzenia Theotokos w Werbiążu Niżnym, pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Jasinie, pw. św. Michała Archanioła w Użoku. Oprócz Kopalni Soli w Bochni na listę UNESCO został też wpisany Zamek Żupny w Wieliczce. Działania w sprawie wpisu koordynował Narodowy Instytut Dziedzictwa.